Michelin yıldızı Türkiye ye mi geliyor?

Michelin yıldızı Türkiye’ye mi geliyor?
15 Mayıs 20:57 2017

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği ve Türkiye Kalite Derneği’nin iş birliğinde başlatılan proje kapsamında artık Türkiye’nin gastronomi zenginliği denetim altında olacak.

Türkiye’nin gastronomik haritasının çıkarılması ve gastronomi turizminin gelişmesi için önem taşıyan projenin lansmanı gerçekleşti. Türkiye
Gastronomi Turizmi Derneği ve Türkiye Kalite Derneği tarafından geliştirilen projenin eylül ayında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Michelin yıldızı Türkiye’ye mi geliyor?

Projenin detayları ise şöyle:

Türkiye’de artık restoran denetimleri belli bir standart kazanacak. Konu hakkında eğitim alacak müfettişler restoranları denetlerken aynı kıstasları kullanacak.

Böylelikle denetimler düzen dahilinde yapılıp aynı kriterleri içereceğinden restoranların kalitesi standart kazanacak. Restoranın denetlenmesini talep eden taraf ise misafirler değil işletmeciler olacak. Yani herhangi bir şikayete gerek olmaksızın restoranların kalitesi denetlenecek. Böylece işletmeciler kalitesi kanıtlanmış restoranlarında misafirlerini ağırlayabilecek.

Nasıl ki oteller yıldız sayısına göre standart kazanıyorsa, aynı durum restoranlar için de geçerli olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, zengin Türk mutfağının hak ettiği değeri bulacağına ve
gastronomi  turizmi için ülkemize ziyarete gelen turistlerin nitelik ve niceliğinin de iyileşeceğine inandığını belirtti.Kalite Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı ise projenin hayata geçirilmesi için tarladan sofraya üretimin tüm basamaklarının önem taşıdığına dikkat çekti.

Pilavcı sözlerini “ Tüm bunlar yapılırken turizm sektörünün mevsimsellikten kurtulması için yeni pazarların keşfi de unutulmamalıdır.” diye sürdürdü.


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

2 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

1 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar