Muz market raflarından kaybolabilir

Muz market raflarından kaybolabilir
14 Kasım 22:07 2017

İngiltere’nin ticaret birliği GMB, çevresel bir felaketi önlemek ve muz yetiştiricilerinin refahını korumak amacıyla muz çiftliklerindeki uygulamalarda değişiklik çağrısı yaptı.

Kasım ayının 8’inde Cenova’da yapılan Dünya Muz Forumu’nda bir açıklama yapan birlik, muz üreticileri ve perakendecilerini uyardı. Üretimde köklü değişimler yapılmazsa muzun market raflarından yok olacağını belirten birlik yetkilileri yeniden yayılmaya başlayan bir hastalığa dikkat çekti.

Muzun kabusu: Fusarium oxysporum

Panama Hastalığı olarak anılan salgından yaklaşık 60 yıl sonra yeniden gün yüzüne çıkan bir mikrop olan Fusarium oxysporum küfünün yeni cinsi True Race 4 (Gerçek Irk 4, TR4) son dönemde hızla yayılmakta. Toplam 25 milyar Amerikan dolarını bulan küresel muz ticareti bu hastalık nedeniyle risk altında.

Asya’dan sonra Afrika ve Avustralya da hedefte

Dünya çapında muz çiftliklerini etkileyen küf önce Asya’da yayıldı. Ürdün’den Pakistan’a, Lübnan’dan Filipinler ve Endonezya’ya kadar etkisi altına alan mikrop, Afrika ve Avustralya’da da etki göstermeye başladı. Hastalık henüz Latin Amerika’ya ulaşmadı ancak bunu engelleyecek herhangi bir bariyer de bulunmuyor.

Çözüm önerileri

Muzun “neslinin tükenmesini” önlemek için GMB üretim metotlarında değişikliğe gidilmesi çağrısında bulundu. Bu değişiklikler ise şöyle sıralandı:

  • Tek cins üretim yerine iklim değişikliklerine karşı dirençli, farklı ekolojik yerel türlerin yetiştirilmesine ağırlık verilmesi.
  • ABD ve AB’de birçoğu yasaklı olan zehirli tarım kimyasallarının kullanımının sona erdirilmesi.
  • Muz işçilerine ve bunların birliklerine sanayi tarafından uluslararası örgütlenme ve toplu sözleşme özgürlük standartlarına uygun şekilde saygıyla yaklaşılması.
  • Zincir boyunca gelirin işçilerin refah içerisinde yaşamasına olanak verecek şekilde adaletli olarak dağıtılması.
  • Kadınların tüm karar aşamalarında aktif ve anlamlı görevler üstlenmelerinin garanti edilmesi.

Önlenemiyor!

GMB yetkililerinden Bert Schouwenburg, Cenova’da yaptığı açıklamada üreticilerin kendilerine Fusarium RT4’ün Latin Amerika’ya ve dünyanın diğer bölgelerine sıçramasını engellemek konusunda kifayetsiz kaldıklarını söylediğini belirtti.

Schouwenburg yayılmacı, çevre açısından yıkıcı monokültür uygulamalarının devam etmesi halinde Avrupa’ya muz ihracatını tehlikeye sokacak korkunç gelişmeler yaşanacağını iddia ederek muz üretimini sallantılı bir temel üzerine kurulmuş, iskambil kağıtlarından bir eve benzetti.

Schouwenburg sözlerini üreticileri, perakendecileri ve üretici birliklerini muz için sürdürülebilir bir gelecek çizmeye çağırarak noktaladı.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar