OTELLERDE ZORLA YILLIK İZİN VE PERSONEL KIYIMI BAŞLADI !!!

Elite World Hotel\'den Bülent Ersoy\'a 500 bin TL, personele ücretsiz izin!
21 Mart 15:03 2020

İstanbul’daki otellerde koronavirüs nedeniyle doluluk oranları azalınca personele ''ya ücretsiz izin ya işten çıkarma'' baskısı yapılmaya başlandı.

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Turizm sektöründeki otel çalışanları hem ilave riskler altında çalışıyor hem de işlerin azalması nedeniyle ücretsiz izin veya işten çıkarılmayla yüz yüze kalıyor.

 

HaberSol'un haberine göre, Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan otel çalışanları işyerlerindeki durumları paylaştı.

 

Grand Hyatt Otel

 

Dolulukların yüzde 15'lere kadar düştüğü Grand Hyatt Otel'de 2 ayını doldurmayan 6 çalışanın işten çıkarıldığını ve diğer çalışanların da tedirgin bir şekilde çalıştıklarını söyleyen otel çalışanlarından Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşanlardan bir kişi “Ben 10 yıldır turizm otelcilik sektöründe çalışıyorum. Son bir haftada koronavirüs nedeniyle birçok otel  deyim yerindeyse tam bir işçi kıyımı yapıyor. Ya işten çıkarıyorlar ya da ücretsiz izin dayatıyorlar. 2016  yılında  terör eylemleri  patlamalar nedeniyle otellerde işler azalmıştı. Yine aynı şekilde işten çıkardılar ve ücretsiz izin dayatmışlardı. Bir form koydular önümüze doldurup imzalayın dediler.”

 

Marriott Otel

 

Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşan otel çalışanları otelden 50 çalışanın işten çıkarıldığını bildirdi. Birçok işçinin yıllık izin kullanmaları istenmiş. Otel çalışanları işten çıkarmaların devam edeceğinden endişeli. Şişli’de 6 kişinin işten çıkarıldığı, Pazartesi itibariyle işten çıkarmaların devam edeceği söyleniyor. İşyerinde bu ay yapılacağı söylenen zammın ise 3 ay ertelendiği ifade ediliyor.

 

Titanic Comfort Şişli Otel

 

Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşan otel çalışanları Titanic Otel’de dolulukların yüzde 5’lere düşmesinden dolayı otel çalışanlarına ücretsiz izin için imza attırılmaya başlandığını bildirdi.

 

Intercontinental, İstanbul Hilton, Fairmont,Six Senses Bodrum  gibi otellerde de zorla yıllık izin dayatıldığı bildirildi.

 

------------------------------------------------

 

Sapanca’nın 5 yıldızlı 2 oteli kapanıyor

Sapanca’nın 5 yıldızlı 2 oteli NG Sapanca ve Richmond Nua Wellness-Spa hizmetlerine Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici bir süre ara verecek. Her iki otelde 23 Mart Pazartesi günü itibariyle geçici bir süre kapanacak.

sapanca.com.tr'nin haberine göre; Dünya genelinde etkisini sürdüren Koronavirüsün etkilediği en önemli sektörlerden biri de turizm sektörü oldu. Salgın sonrası gelen rezarvasyon iptalleri Sapanca’da 2 otelin hizmetlerine ara verişmesine neden oldu.

NG Sapanca ve Richmond Wellness-Spa 1 buçuk aydan kısa olmamak üzere hizmetlerine ara verme kararı aldı. Bu otellerde çalışan personelin büyük bir bölümünün 23 Mart itibariyle yıllık izne çıkarılacağı öğrenildi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Murat Ersoy’un otelinde çalışan 250 kişi işten çıkarıldı

Murat Ersoy’a ait AtlasGlobal’in iflasıyla binlerce kişi işsiz kalırken, Ersoy’a ait Kıbrıs’taki otelde de 250’ye yakın çalışanın işten çıkarıldığı öğrenildi.

 

 


250 kişiyi işten çıkardılar

TurizmGüncel’e ulaşan Elexus Hotel & Resort & Spa çalışanları, tesiste çalışan 250 kişinin işine son verildiğini bildirdi. Bir çalışan tarafından gönderilen mesajda, adadaki pek çok otelin kapalı olmasına rağmen personeline sahip çıktığını ancak Elexus Hotel yönetiminin 250 civarında çalışanı işten çıkardığı belirtildi. Mesajda, ‘’Biz Kıbrıs ve TC vatandaşları olarak bir şekilde başımızın çaresine bakabiliriz ama içler acısı bir olay daha yaşanıyor. Bizleri kapı dışarı ettiği gibi oteldeki tüm 3. ülke vatandaşlarını da ülkelerine girememelerine, kalabilecek bir yerleri olmasına rağmen kapı dışarı ettiler.’’ ifadeleri kullanıldı.

15 günlük paramızı da alamadık

TurizmGüncel’e ulaşan bir başka çalışan ise, ‘’pek çok otel, çalışılan 15 gün ile çalışılmayan 15 günün maaşını çalışana öderken, Elexus Otel 15 günlük maaşımızı bile vermeden bizi kapının önüne koydu. Bizi kaldığımız lojmandan da çıkardılar ve başımızın çaresine bakmamızı söylediler. Hadi biz neyse ama başka ülkelerden gelmiş, ülkesine dönemeyecek olanlar ne yapacak?’’ diye sordu.

Ne gidecek yerleri var, ne de yardım edecek tanıdıkları

Herkesin işten çıkarılmadığını, bazı çalışanların askıya alındığını belirten çalışanlar, ‘’Burada Azerbaycan’dan Zimbabve’den gelen işçiler var. Ne kalacak yerleri var ne de ülkelerine dönebiliyorlar. Çünkü uçuş yok, olsa bile bilet parası 1000 eurudan fazla, bu insanlar ne yapacak? Gelip, ‘oteli ve lojmanı haziran ayına kadar kapatıyoruz’ dediler ve bizi apar topar çıkardılar. İlk gece parkta yattık. Sonrasında ise eş dosttan yardım aldık. Fakat 3’üncü ülke vatandaşlarının ne gidecek yerleri var ne de onlara yardım edebilecek tanıdıkları.’’ ifadelerini kullandı.

----------------------------------------------------------------------------------------

Elite World Altı otelini birden kapattı

İstanbul, Van, Marmaris ve Sapanca'da toplam 8 oteli bulunan Elite World Hotels, otellerinden 6 tanesini kapatırken, 2 otelin kapasitesini de düşürdü.

''Çalışanların ücret ve sosyal haklarının ödenebilmesi mümkün değildir''

Sözcü gazetesinden Erhan Kaytanbay'ın haberine göre çalışanlara bir mesaj gönderen şirket yönetimi, otellerde yüzde 90'ın üzerinde müşteri kaybı yaşandığını ve sektörün normale dönmesinin 6 aydan fazla süreceğini ileri sürdü. Otel yönetimi, “Bu koşullar altında şirketimize ait otellerimizin açık tutulabilmesi, keza çalışanlarımızın ücret ve sosyal haklarının da ödenebilmesi mümkün değildir" açıklamasını yaparak, kapatılan otellerdeki personelin ücretsiz izne ayrıldığını duyurdu.

Çalışanlara gönderilen mesajın devamında şu ifadelere yer verildi:

''Bu nedenle siz değerli çalışanlarımızın zarar görmesinin önüne geçmek amacıyla şirket yönetim kurulunca 18.03.2020 tarihinde alınan karar ile şirketimize ait olan Elite World Asia, Elite World Europe, Elite World Prestige, Elite World Sapanca, Elite World Van, Elite World Marmaris otelleri geçici olarak kapatılmış, Elite World İstanbul, Elite World Business otellerimizin de kapasitesi düşürülmüş olup, bu otellerde bulunması mecburi olan personel harici, çalışan tüm personelimize de ücretsiz izin verilmiştir.

Bu kapsamda 19.03.2020 tarihinden itibaren yeni bir bildirime kadar ücretsiz olarak izinli olduğunuzu, 19.03.2020 tarihinden itibaren herhangi bir ücret ödenemeyeceğini, ancak ücretsiz izne ayrıldığınız tarihten sonra kısa çalışma ödeneğinden yararlanmanız için İŞKUR ve diğer idari kurumlar ile görüşmelerin yürütüldüğünü, sonuçlandığında tarafınıza duyurulacağını üzülerek belirtmek isteriz.''

650 milyon liralık oteli de kapattı, 450 çalışanı 'izne' gönderdi

Sapanca’da 650 milyon lira yatırım bedeliyle açılan Elite World Sapanca Otel’in çalışanlarının da ücretsiz izine çıkarıldığı öğrenildi. Otelin 428 çalışanı bulunduğu biliniyor. Elite World, Sapanca’da 650 milyon TL yatırım bedeliyle 44 dönüm arazi içinde bölgenin en büyük konaklama kapasitesine sahip oteliydi.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar