Öyle bir şeyden zehirlendiler ki…

Öyle bir şeyden zehirlendiler ki…
10 Mayıs 21:16 2016

Sinop'un Türkeli ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde yaşayan aynı aileden Fatma, Ayşe ve Nazmi Ateş, aynı anda rahatsızlandı. Yakınlarının yardımıyla Türkeli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 3 kişi, burada tedavi altına alındı.

Hastanedeki incelemede gıda zehirlenmesi teşhisi konulan bu kişilerin, yedikleri "deli bal" olarak bilinen bal türünden etkilendikleri ortaya çıktı. Söz konusu balın fazla miktarda tüketilmesinin sağlık açısından olumsuz durumlara yol açabileceği belirtildi.

Food Time dergisinin 13. Sayısının içeriğinde anzer balı hakkında bilgilendirme yapılıyor.

Bal çeşitleri; kestane, çam, narenciye gibi balların farkları nelerdir? Tüketim farkları nasıl olmalıdır? Örneğin; Anzer balının tam bir şifa kaynağı olduğu, her türlü hastalığı iyileştirdiği, ancak günde bir tatlı kaşığından fazla yenmemesi gerektiği söyleniyor.

Anzer balı, artık kullanım amacının ötesinde bir ticari meta haline döndüğü için, her derde deva gibi düşünmek son derece sakıncalı.  Bunun da sonuçlarını gördüm. Bir okuyucum geçen sene 4 yaşında torununun güçsüz olduğunu o yüzden bu deli balı dediğimiz anzer balını kullanacağını, ne kadar vermesi gerektiğini sordu. Anzer balı yani deli balı içerisinde grayanotoksinler taşıyor. Orman gülü çeşitlerinden Doğu Karadeniz’de zifin ve komar, Batı Karadeniz’de ise komar bitkisinin polenleri bu tip maddeleri taşıyor ve eğer bir çay kaşığından fazla alınırsa öldürebilir. Kalp, tansiyon sorunu olanlar için bu şekilde bir etkisi bulunuyor. Çocuklara verilmesi kesinlikle düşünülmemeli. Bildiğim kadarıyla bu yıl 809 kilo üretmişler ama piyasaya baktığınızda 2bin-3bin kilo olabiliyor. Yani içerisine birazcık anzer balı koyduğunda bu anzer balı diye satılıyor. Yüzde oranını belirtmediği için yalan söylemiş olmuyorlar.

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar