Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğrencilerinden Ödüllü Menü Sunumu

Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğrencilerinden Ödüllü Menü Sunumu
21 Ocak 09:25 2023

Ödüllü öğrencilerden lezzet şöleni…

 

Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğrencilerinden Ödüllü Menü Sunumu

 

Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı öğrencileri, Gaziantep’in yerel değerleri ile sürdürülebilirliği birleştirdiği, GastroAntep kapsamında düzenlenen Local Chef Üniversiteliler Yarışması’ndaki “atıksız” temalı ödüllü lezzetlerini Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleştirilen özel bir sunumla davetlilerle paylaştı.

 

Türkiye’nin yenilikçi ve girişimci üniversitesi Özyeğin Üniversitesi, dünyanın en prestijli mutfak sanatları okulu olarak tanınan Le Cordon Bleu iş birliğinde 10 yıldır Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’nı yürütüyor. Mezunlarının gastronomi sanatını geleceğe taşımaları ve Türk gastronomisini dünyaya tanıtmaları hedefiyle sürdürülen lisans programının öğrencileri pek çok farklı platformda ödüle layık görülüyor.

 

Son olarak Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı 4. sınıf öğrencileri Berke Sert, Bora Uludemirciler ve Onur Dikbaş’ın oluşturduğu ekip, IV. Uluslararası Gaziantep Festivali (GastroAntep) kapsamında 15-18 Eylül 2022’de düzenlenen "Local Chef Üniversiteliler" yarışmasında birincilik ödülünün sahibi oldular. Bu yıl yarışma, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı 2019 güz dönemi mezunlarından ve 2019 yılında ‘Local Chef Üniversiteler Yarışıyor’da ekip arkadaşları ile birincilik ödülünü alan Emre Özgüler adına ve anısına gerçekleştirildi.

 

Türkiye’nin alanında başarılı üniversitelerinden gastronomi öğrencilerinin yer aldığı yarışmada, güçlü bir jüri değerlendirmesi sonucu yerel ürünlerle yapılan menüler arasında en iyiler belirlendi. Özyeğin Üniversitesi ekibi Gaziantep'in yerel lezzetlerinden ilham alarak hazırladıkları ve "atıksız" temasına vurgu yaptıkları özgün bir menüyle birincilik ödülüne layık görüldü.

 

Bu doğrultuda Özyeğin Üniversitesi’nde düzenlenen özel bir etkinlikle bu ödüllü menü Gastronomi ve Mutfak Sanatları Uygulama Restoranı L’Atelier Bleu’de üniversite mensupları,  yarışma jüri başkanı ve basının beğenisine sunuldu. Yerel değerler ve sürdürülebilir bir bakış açısıyla yaratılan Zeugma (Muhammara yorumu, Antep sıkma peyniri kreması, kahke kıtırı, kızarmış nohut, nar ekşisi köpüğü, domates kabuğu kurusu), Almacı Pazarı (Kuzu sırtı, börklü firik bulguru, vişneli demi-glace) ve Bedesten (Vanilya yoğurt parfe, fıstıklı mus, Urmu dut reçeli, baklava kırığı) davetlilerden de tam not aldı.

 

 

1895 yılında Paris'te kurulan Le Cordon Bleu iş birliğinde eğitim veren Özyeğin Üniversitesi Uygulama Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı uluslararası eğitim disiplinine sahip bir modelde, standartlara bağlı kalınarak yürütülen eğitim çalışmaları, deneyim odaklı bir sistemle çok çeşitli teknik ve geleneklerin öğrenilmesini sağlıyor. Bu kapsamda yüzlerce yıllık köklü Türk mutfağına dair yapılan çalışmalar da yerel ve orijinal içeriklerle çalışılmasına, bu kültürün geleceğe taşınmasına ve dünyaya açılmasına hizmet ediyor.

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar