Sağlıklı Turizm Sertifikası alınabilecek kurumlar başvuru süreci ve ücretler belli oldu

21 Mayıs 20:19 2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı çerçevesinde belge verecek TÜRKAK onaylı akreditasyon kurumları ile belgenin alım koşulları belli oldu.

 

Türk turizminin normale dönüş süreci için son bir buçuk ayda son derece kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren Bakanlığın uygulamaya koyduğu “Sağlıklı Turizm Belgesi”, turistlere tatillerini gönül rahatlığıyla geçirebilecekleri güvenli bir tatil hizmeti sunulmasını sağlayacak. 

 

Türkiye’nin Sağlıklı Turizm Belgelendirme programı, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçilere, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede bir dizi alınması önerilen tedbirleri tanımlıyor. Zorunlu olmayan, isteğe bağlı bu belgelendirmeyi başvurmak isteyen tesis işletmeleri; yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvuruda bulunabilecektir.

 

Konaklama ve yeme-içme tesislerimizi ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyerek, Sağlıklı Turizm Belgesi’ni vermeye yetkili olan akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenleyecek ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecek.

 

Belgeyi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulacak. Sağlıklı Turizm Belgesi logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecek. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmış olacak.

 

Belgelendirme Süreci ve Koşullar

 

• Denetim periyodu aylık olacaktır.
• Denetimler 1 gün ile sınırlıdır.
• Uzaktan denetim yapılmayacaktır.
• Denetimlere ilave olarak 2 aylık periyodlarda gizli müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır ve ayrıca raporlanacaktır. Gizli Müşteri denetimleri mali teklife dahil olacak ayrı bedel talep edilmeyecektir.
• Saha denetiminin ardından belgelendirme en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.
• Denetimlerde, kriterler ile uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ilgili tesise ihtar verilecek, uygunsuzluğun devamı halinde belge iptaline gidilecektir.
• Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.
• Denetim belgesi gerekli güvenlik unsurlarını barındıracaktır.
• Denetim sonucu tesislerin girişlerine ve diğer görünür noktalarına yapıştırılacak olan etiketler tesislere adetli ve zimmetli olarak teslim edilecektir.
• Mali teklifte Denetçi fiyatları sabit olacaktır.
• Tekliflere belge ve etiket bedeli dahil olup ulaşım ve denetim için yapılacak diğer masraflar dahil edilmeyecektir.
• Fiyatlar 2020 yılı sonuna kadar geçerli olarak aylık bazda TL cinsinden, KDV hariç verilecektir.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan uygulama ile belge vermeye yetkili akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ile uygunluk değerlendirmesi yapacaklar. Bu firmalar yapacakları değerlendirmelere ilişkin raporlar düzenleyecek, başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecekler. TÜRKAK onaylı denetleme ve belgelendirme işletmeleri dışında bu konuda çalışmak isteyen diğer işletmeler de gerekli yetkinliğe sahip olmaları ve akreditasyonlarının TÜRKAK tarafından teyit edilmeleri halinde denetim yapabilecekler. Belgeyi alan tesisler ise Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinden ayrıca duyurulacak. Tesislere gelen konuklar “Sağlıklı Turizm Belgesi”nde belgenin logosunu, denetime ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı karekod uygulamasını ve denetleyici firmanın logosunu görebilecek.

 

 

İlk Fazda Belgeyi Vermeye Yetkili Akreditasyon Firmalarının Listesi

 

RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş.

 

TÜV SÜD Teknik Güvenlik ve KaliteDenetim Tic. Ltd. Şti.

 

Llyod’s Register Gözetim Ltd. Şti.

 

TSE Personeli (Türk Standartları Enstitüsü Muayyene Gözetim Merkezi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü Ulaşım ve Lojistik Sistemleri Merkezi Başkanlığı)

 

BV Inspektorate Uluslararası Gözetim Servisleri A.Ş.

 

---------------------

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, otellerin koronavirüs sertifikası almak için ödemeleri gereken ücreti açıkladı.
 

 

Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile otel derneklerinin ortak çalışmasıyla hayata geçirilen 'sağlıklı turizm belglendirme programı'nda otellerin ödeyeceği ücretler belli oldu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, otellerin koronavirüs sertifikası için ödeyeceği ücretin, yatak sayısına bağlı olarak, 400 TL ile 2 bin 600 TL arasında değişeceğini belirtti. Yapılan açıklamada Eresin, otellerin ödeyeceği sertifika bedelinin bir kısmının sadece kendi üyeleri için geçerli olmak üzere TÜROB tarafından karşılanabileceğini belirtti.

Sertifika almanın zorunlu olmadığını kaydeden Eresin, ancak sertifika alan otellerin avantajlı olacağını söyledi. Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı’nın web sitesinde sertifika vermeye yetkili kuruluşların isimlerinin ilan edildiğine işaret eden Eresin, tesislerin bu kuruluşlar ile irtibata geçebileceğini vurguladı. Eresin, gerekli yetkinliğe sahip başka kuruluşların da Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onayını almaları durumunda sertifika vermek üzere gereken kontrol ve denetimleri yapabileceğinin altını çizdi.

Konaklama Tesisleri Sertifikasyonu Aylık Tavsiye Edilen Ücretler

Şehir oteli

Sertifikasyon bedeli (TL)

0-40 yatak

400

41-199 yatak

1.200

200-599

1.400

600 ve üzeri yatak

2.200

 

Resort oteli

Sertifikasyon bedeli (TL)

0-40 yatak

400

41-999

1.500

1.000 ve üzeri yatak

2.600

Yeme-İçme Tesisleri Sertifikasyonu Aylık Tavsiye Edilen Ücretler

Tesis büyüklüğü

Sertifikasyon bedeli (TL)

0-399 m2

400

400-799 m2

750

800 m2 ve üzeri

1.250Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar