Salmonella skandalı… Bebek sütü ürünlerini geri çağırdı

Salmonella skandalı… Bebek sütü ürünlerini geri çağırdıFransız gıda devi Lactalis, Salmonella salgını korkusuyla bazı bebek sütü ürünlerini geri çağırdı. Ürünlerin geri çağrıldığı ülkeler arasında İngiltere, Çin, Pakistan, Bangladeş ve Sudan gibi ülkeler
12 Aralık 20:43 2017

Fransız gıda devi Lactalis, Salmonella salgını korkusuyla bazı bebek sütü ürünlerini geri çağırdı. Ürünlerin geri çağrıldığı ülkeler arasında İngiltere, Çin, Pakistan, Bangladeş ve Sudan gibi ülkeler bulunurken, 7 bin ton ürüne bakteri bulaşmış olabileceği bildirildi.

Fransa merkezli gıda devi Lactalis, dünya genelinde Milumel, Picot ve Celi gibi markalarla satışı yapılan bazı bebek sütü ürünlerini, Salmonella bakterisi bulaşmış olabileceği endişesiyle geri çağırdı. Ürünler geri çağrıldığı ülkeler arasında İngiltere, Çin, Pakistan, Bangladeş ve Sudan da yer alıyor.

7 bin ton ürüne bulaşmış olabilir

Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Lactalis şirketinin sözcüsü Michel Nalet, yaklaşık 7 bin ton ürüne bakteri bulaşmış olabileceğini söyledi. Sözcü Nalet, henüz, bu ürünlerden ne kadarlık bir bölümünün kullanıldığını ya da ne kadarının piyasada bulunduğu açıklayabilecek durumda olmadıklarını da kaydetti.

Fransız Lactalis Group, Sakarya Pamukova’da Türkiye’nin ve bölgenin en yüksek kapasiteli süt işleme tesisine sahip olan Ak Gıda’yı, Yıldız Holding’den satın almıştı.

Salmonella bakterisi nedir?

Çiftlik hayvanlarının bağırsaklarından kaynaklanan Salmonella bakterisi, gıda zehirlenmesi ve ishal, mideye kramp girmesi ve kusma gibi belirtilere neden oluyor. Genellikle hayvan dışkısı ile dışkı teması gerçekleşmiş gıdaların tüketilmesiyle insanlara bulaşan bakteri, sıvı kaybı nedeniyle çocuklar ve yaşlılar açısından tehlike yaratıyor.

Çiğ veya iyi pişirilmemiş tavuk, et, yumurta, balık ve pastörize edilmemiş süt, Salmonella enfeksiyonu için kaynak oluşturabiliyor.

Bakteri vücuda girdikten sonra genellikle 6 – 48 saat içerisinde hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor. Karın ağrısı-kramp hissi, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş sık görülen semptomlar.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar