Şef Arda Türkmen ve Uzman Diyetisyen Neslihan Koyunoğlu Bingöl  diyabetli bireyler için bir araya geldi

Şef Arda Türkmen ve Uzman Diyetisyen Neslihan Koyunoğlu Bingöl   diyabetli bireyler için bir araya geldi
21 Nisan 23:07 2022

Şef Arda Türkmen ve Uzman Diyetisyen Neslihan Koyunoğlu Bingöl 

diyabetli bireyler için bir araya geldi

 

BEN DE YERİM Kİ!

 

100 yıllık insülin tarihi boyunca 99 yıldır güçlü diyabet mirasıyla yenilikçi tedaviler sunan Novo Nordisk, diyabetli bireylerin yaşamını kolaylaştıracak bir projeye imza attı. Projede şef Arda Türkmen ve uzman diyetisyen Neslihan Koyunoğlu Bingöl bir araya gelerek diyabetli bireyler için tarifler hazırladı.

 

Diyabet (şeker hastalığı), günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri. Türkiye, Avrupa’da en yüksek diyabet sıklığına ve üçüncü en yüksek diyabetli birey sayısına sahip ülke. Ülkemizde yaklaşık 9 milyon diyabet hastası bulunurken, bu rakamın 2040 yılında 13.4 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. 100 yıllık insülin tarihi boyunca 99 yıldır güçlü diyabet mirasıyla yenilikçi tedaviler sunan Novo Nordisk, 21. yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri olan diyabeti yenmek ve obeziteyi değiştirmek misyonu ile faaliyet gösteriyor. 

 

Diyabetli bireylerin tedavisi ve yaşantısında sağlıklı beslenme büyük önem taşıyor. Bununla birlikte toplumda diyabetli bireylerin beslenmesi ile ilgili birçok şeyin asla yenemeyeceği ya da yenmemesi gerektiği birçok ön yargı bulunuyor. Aslında doğru porsiyon ve malzeme seçimi ile diyabetli bireyler de istedikleri her şeyi yiyebiliyor.

 

Novo Nordisk bu ön yargıları ortadan kaldırmak ve diyabetli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak amacıyla “Ben de Yerim ki” isimli yeni bir projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında, Şef Arda Türkmen ve Uzman Diyetisyen Neslihan Koyunoğlu Bingöl bir araya gelerek diyabetli bireyler için tarifler hazırladı. Sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olan bu tariflerle diyabetli bireylere doğru porsiyon ve malzeme seçimi ile istedikleri her şeyi yiyebilecekleri gösteriliyor. 

 

Şef Arda Türkmen proje ile ilgili açıklamasında “Bugüne kadar hazırladığım tariflerle keyifli sofralar kurulmasına vesile oldum. Novo Nordisk Ben de Yerim ki projesinde, Uzman Diyetisyen Neslihan Koyunoğlu yönlendirmelerinde hazırladığımız tarifler ise bu keyifli sofralarda diyabetli bireylerin de sağlıklı ve lezzetli tarifler bulmalarına imkân sağlayacak. Bu yönüyle benim için anlamlı olan Ben de Yerim ki projesinin diyabetli bireylere ve çevrelerine fayda sağlamasını umut ediyorum” dedi.

 

Uzman Diyetisyen Neslihan Koyunoğlu ise “Diyabetli bireylerin yaşantısında sağlıklı beslenme önemli bir rol oynuyor. Bu aynı zamanda onların aileleri ve çevrelerinin de hassasiyet göstermesi gereken bir konu. Diyabetli bireylerin beslenmesinde kısıtlar konusunda çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Bu da yaşam kalitelerini ve motivasyonlarını olumsuz yönde etkiliyor. Ben de Yerim ki projesi ile diyabetli bireylere beslenme konusunda doğru, sağlıklı ve de lezzetli yöntemler olduğunu göstermeyi amaçladık. Her tarif için yaptığımız karbonhidrat, protein ve yağ hesaplamaları ve tariflere eklediğimiz ipuçlarının diyabetli bireyler için yönlendirici olacağına ve bu projenin hem diyabetli bireylere hem de yakın çevrelerine çok fayda sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

Diyabet, obezite ve bunlara bağlı ortaya çıkan kronik hastalıkların üstesinden gelmeye odaklanan Novo Nordisk Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dr. Burak Cem ise “Novo Nordisk olarak, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olan diyabeti tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Toplumda diyabetin doğru tedavi ve aktif bir hayat ile düzgün yönetilmesinin mümkün olduğu bilincinin yaratılmasına katkıda olmak için farkındalık projeleri yürütüyoruz. Bu projeyle de diyabetli bireylere neyi yiyemeyeceklerini değil; neyi, ne kadar yiyebileceklerini söyleyelim istedik. “Ben de Yerim ki” projesi diyabetli bireylerin yaşam kalitesini artırmak için başlattığımız, aynı zamanda diyabetli bireylerin yakın çevrelerine de fayda sağlayacak bir proje.” dedi.

 

Misafirim Geliyor, Akşam Yemeğinden Sonra Atıştırmalık, Doğum Günü Kutlaması, Egzersiz Öncesi ve Sonrası başlıkları altında 6 tarif videosu www.diyabet.com web sitesinde yayında. Gelecek günlerde bu tariflere yenileri de eklenecek.

 

Tarifler için www.diyabet.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar