Siyah sarımsak gerçekten faydalı mı?

Siyah sarımsak gerçekten faydalı mı?
25 Kasım 13:24 2018
 

Araştırmalar siyah sarımsak özütünün yüksek kolesterol hastaları için faydalı olduğunu gösterdi.

Sarımsağın belli bir sıcaklık ve nem altında dinlendirilmesi sonucu üretilen özel bir ürün olan siyah sarımsağın bir faydası daha ortaya koyuldu.Journal of Medicinal Fooddergisinde yayınlanan araştırmaya göre siyah sarımsak, taze sarımsaktan farklı sağlık faydaları taşıyor.

Siyah sarımsağı tazesi ile karşılaştıran birçok çalışma yapılmış olsa da, şimdiye kadar bu gıdanın sağlığa yararlarını vurgulayan bilgilere ulaşılamamıştı. Son yapılan çalışma bu açığı kapatmayı hedefledi.

 

 

Rastgele, çifte kör klinik deney

Nanyang Polytechnic firması bünyesindeki bilim insanlarınca yürütülen çalışma; rastgele, plasebo kontrollü, paralel, çifte-kör bir deney olarak tasarlandı. Deney her birine yüksek kolesterol tanısı koyulmuş 41 katılımcı ile, 13 haftalık bir süre içerisinde yürütüldü.

Araştırmacılar katılımcılara her gün 1080 miligramlık sarımsak özütü verdi. Deney süresi tamamlandığında iki cins sarımsağın tüketimi de katılımcıların kan yağ düzeylerinde herhangi bir fark yaratmadı. Ancak siyah sarımsak tüketen kişilerde F2-izoprostan ve lipid hiperoksit düzeyleri ile miyeloperoksidaz aktivitesinin düştüğü gözlemlendi. Siyah sarımsak özütünde normal sarımsağa göre daha fazla fenolik madde ve S-alil sistein bulunduğu da ortaya koyuldu.

Bulgular siyah sarımsağın oksidatif stresi azalttığını, myeloperoksidaz enziminin çalışmasını engelleyerek lipid peroksidasyon sürecini durdurduğunu gösterdi. Diğer yandan taze sarımsak aynı etkileri ortaya koymadı. Bu durum siyah sarımsağın yüksek kolesterolün tedavisinde faydalı bir bitkisel ürün olabileceğini gösterdi.

 

Siyah sarımsak nedir?

Siyah sarımsak yaygın kanının aksine fermente bir ürün değildir. Fermantasyon ya da mayalanma süreci mikrobiyel bir faaliyet gerektirirken, siyah sarımsağın oluşumu belirli şartlar sonucu oluşan, Maillard reaksiyonu adı verilen kimyasal bir tepkimenin sonucudur. Bu gıda, sarımsak başlarının 60-90 gün süresince 60-80 derece sıcaklıkta tutulması sonucu karamelize olmaları ile elde edilir. Bu işlem sırasında bildik kokusunu kaybeden sarımsak, tatlımsı bir tada kavuşur.

İlk olarak Asya mutfağında görülmüş olan siyah sarımsağın sağlık üzerine olumlu etkileri olduğu düşünülmekte, Kore ve Tayland’da bu etkileri için kullanılmaktadır.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar