SPAGO, ünlü şef Murat Bozok a emanet

SPAGO, ünlü şef Murat Bozok\\\\\\\'a emanet
07 Şubat 14:11 2017

Gastronomi dünyasının öncülerinden biri olarak lider konumunu koruyan, mutfak sanatları, servis ve stil açısından trendleri belirleyen Spago’nun mutfak direktörlüğü görevine ünlü şef Murat Bozok getirildi.

St. Regis İstanbul'un teras katında yer alan ve Michelin yıldızlı ünlü şef Wolfgang Puck'ın Amerika dışındaki ilk restoranı olan Spago İstanbul’un mutfağı, dünya çapında Michelin yıldızlı birçok restoranın mutfağını deneyimleyen ünlü şef Murat Bozok’a teslim edildi.

Michelin yıldızlı ünlü şefi Wolfgang Pack’in reçetelerini Spago misafirleriyle buluşturacak olan Murat Bozok, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra, radikal bir karar ile sevdiği meslek olan aşçılığı seçti. Amerika’da Johnson&Wales Üniversitesi’de iki yıllık eğitimini sürdüren Bozok, bir yandan da Rhode Island’daki restoranlarda çalışmaya başladı.

Mezun olduktan sonra ilk ciddi iş tecrübelerini Hyatt Park Boston, Ritz Carlton New York ve Ritz Carlton Boston’da edinen Bozok, çok geçmeden Michelin kavramıyla tanıştı ve Sketch isimli 1 Michelin yıldızlı restoranda çalışmak üzere Londra’ya gitti. Sonrasında Gordon Ramsay Holding’e bağlı 3 Michelin yıldızlı Royal Hospital Road ve 1 Michelin yıldızlı Angela Hartnett at Connought’ta toplam 2,5 yıl çalışan Bozok, Gordon Ramsay Grup’tan ayrılarak Paris’teki 2 Michelin yıldızlı L’atalier de Robuchon’da çalışmaya başladı. Robuchon’la çalıştıktan sonra, tekrar Gordon Ramsay Holding’e dönen Bozok, 2 Michelin yıldızlı Petrus’a sous-chef olarak atandı. Yaklaşık 1,5 yıl kadar burada kalan Bozok, Gordon Ramsay’ın İngiliz pub’larını gastro pub’lara dönüştürme projesine bağlı olarak The Devonshire’da head chef ve sonrasında da alınan tüm pubların co-head chef’i olarak görev aldı.

2009 yılında Türkiye’ye geri dönen Murat Bozok, ‘Mimolett’ isimli fine-dining restoranını açtı. ‘Mimolett’ ile sayısız ödül alan Murat Bozok, aynı zamanda uzun süredir düzenli olarak çeşitli gazetelerdeki yeme-içme üzerine yazılarına devam etmektedir. Yeme-içme sektörünün en önemli ayaklarından bir tanesi olan aşçılık okulları ile ilgili projesini gerçekleştirmek üzere 2014 yılında ‘Murat Bozok’s Kitchen’ı kurdu.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

1 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar