SÜLEYMAN ENGİN: ÇORUH HAVZASININ GASTRONOMİ KALESİ YUSUFELİ NİN YÜZLERCE YILLIK MUTFAK KÜLTÜRÜ KAYIT ALTINA ALINDI.

ÇORUH HAVZASININ GASTRONOMİ KALESİ YUSUFELİ\\\'NİN YÜZLERCE YILLIK MUTFAK KÜLTÜRÜ KAYIT ALTINA ALINDI.
12 Şubat 23:33 2019

ÇORUH HAVZASININ GASTRONOMİ KALESİ YUSUFELİ'NİN YÜZLERCE YILLIK MUTFAK KÜLTÜRÜ KAYIT ALTINA ALINDI.


Yusufeli Belediyesi Kültürel Belediyecilik adına önemli bir çalışmaya daha imza atarak Yusufeli mutfağını kayıt altına almayı başardı.


17.10.2018 tarihli, 78 No'lu, Yusufeli Belediyesi encümen kararı doğrultusunda 'Yusufeli Mutfağı' na dair kitap çalışmasında sona gelindi.

Saha çalışması, yöresel yemek ve ürünlerin fotoğraflanması, metinlerin hazırlanması, tasarım ve düzenlemelerin yapılması gibi süreçlerin yer aldığı proje, yaklaşık  2 aylık saha çalışmaları dahilinde tamamlandı.

Daha önce Erzurum Büyükşehir Belediyesinin 'Erzurum Mutfak Kültürü' ve Mardin'in Mezopotamya Mutfak Kültürü kitaplarının oluşmasına danışmanlık eden Akademisyen Şef Süleyman Engin'in saha çalışmaları eşliğinde,Yusufeli mutfağının tüm ana hatları ve yüzyıllık reçeteleri kayıt altına alındı.

Bununla birlikte bölgenin yerel ürün haritası ile gastro kültür mirası kayıt altına alınarak  sonraki nesillere daha sağlıklı bir gastro kültür mirası bırakılmış oldu.


Yusufeli mutfağının kayıt altına alınması, korunması, bu kültürün nesilden nesile aktarılması için önemli  bir adım oldu.

Kitap, üniversitelere, otellere ve turizm ofislerine de gönderilerek Yusufeli turizmine katkı sağlanması da hedeflenmekte.

Çalışmanın bir kitap haline getirilmesinin yanı sıra, proje sonunda çalışmayı özetleyecek kısa belgesel film ve bazı yemeklerin tarif videoları da çekilip, kurgulanarak; bu lezzetlerin ve Yusufeli mutfağının görsel mecralarda da insanlara ulaştırılması sağlanmış olacak.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüpn Aytekin; Yusufeli mutfağı ve ürünlerini kayıt altına almakla yemek kültürümüzü gelecek nesillere aktarmayı hedeflerken aynı zamanda bir değer olarak turizm altyapımıza katkı sağlamayı ve farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.


Proje, Yusufeli Belediyesi Basın-Yayın ve Tanıtım sorumlusu, Fatih Özdemir tarafından koordine edilip, görüntülenerek kayıt altına alınıyor. (fotoğraf ve video çekimleri, elde edilecek ham görüntülerin kurgulanarak videoların hazırlanması) Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

2 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar