Tavukla en özgün tarifi yaptı!

Tavukla en özgün tarifi yaptı!
09 Aralık 22:48 2017

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu tarafından ikincisi düzenlenen “Tavukla Yaratıcı Tarifler” Yarışması’nın finalinde ipi göğüsleyen ‘Roll Chicken Royalee’ tarifi ile yarışmaya İstanbul’dan katılan Sercan Ergün oldu.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) tarafından, Türkiye’de sosyal medya üzerinden düzenlenen en büyük ödüllü yarışma olan “Tavukla Yaratıcı Tarifler” Yarışması’na adeta tarif yağdı.

Yapılan bin başvuru 450 tarif arasından, jüri üyeleri BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Öztürk, Şenpiliç Yönetim Kurulu Üyesi Gül Altıkulaç, Şef Eyüp Kemal Sevinç, Şef ve Gurme Haldun Tüzel, Yemek Stilisti İnci Bak ve Diyetisyen Olcay Barış, finale kalan 10 yarışmacıyı ve tavuk eti kullanılarak yapılan en yaratıcı tarifleri belirledi.

10 tarif finalde yarıştı

2.Tavukla Yaratıcı Tarifler Yarışması’nın, 8 Aralık’ta EKS Mutfak Akademisi’nde yapılan finalinde, 10 finalist, özgün tavuklu yemeklerini bu kez Jüri karşısında pişirdi. Yarışmada 7 bin 500 TL’lik büyük ödülün sahibi ‘Roll Chicken Royalee’ tarifi ile yarışmaya İstanbul’dan katılan Sercan Ergün oldu.

‘Pesto Sos Eşliğinde Kinoalı Tavuk Bohça’ tarifi ile yarışmaya Konya’dan katılan Meryem Nur Boz ikinci olarak 5 bin TL, ‘Greyfurt Soslu Patlıcanlı Tavuk’ tarifi ile yarışmaya İstanbul’dan katılan Tülay Gündoğdu da üçüncü olarak 2 bin 500 TL ödülün sahibi oldu. Kazananlara ödülleri, jüri üyeleri tarafından takdim edildi.


 

“Kişi başına beyaz et tüketimini yükseltmeyi hedefliyoruz”

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu olarak amaçlarının, sağlıklı, lezzetli ve uygun fiyatıyla aile bütçesine katkı sağlayan tavuk etinin daha çok tüketilmesini sağlamak olduğunu belirten BESD-BİR Başkan Yardımcısı Süleyman Öztürk, “Ülkemizde kişi başına et tüketimi dünya ortalamasının altında ve 2016 yılı verilerine göre 37,5 kilogram. Bunun 23 kilogramı kanatlı eti. OECD 2015 yılı verilerine göre ise dünyada kişi başı et tüketimi ABD’de 95 kg, Avrupa Birliği’nde ise 68 kg. BESD-BİR ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu olarak hedefimiz 2025 yılında Türkiye’de kanatlı eti tüketimini kişi başına 32,9 kilograma çıkarmak. Böylelikle kişi başına et tüketiminde özellikle kanatlı etindeki artışa bağlı olarak dünya ortalamasının üstüne çıkacağımızı tahmin ediyoruz.” dedi.

Yaratıcı tarifler

Tavukla Yaratıcı Tarifler yarışması sözcüsü Şef Eyüp Kemal Sevinç ise yarışmaya katılan tariflerin şeflere ilham verecek çeşitlilikte ve yaratıcılıkta olduğunu söyledi. Tavuk etinin sağlıklı ve lezzetli olmasının yanında geleneksel mutfaktan füzyon mutfağına kadar çok çeşitli tariflerde kullanılabilen, çabuk pişme özelliği ile çok pratik bir protein kaynağı olduğunun altını çizen Sevinç, “Tavuk eti 7’den 70’e herkesin sevdiği bir lezzet. Gerçekleştirdiğimiz ikinci yarışmayla bu lezzetin keyfine varmak için daha çok tarife sahip olduk. Üçüncü organizasyonumuz için hevesli aşçılarımız şimdiden çalışmaya başlasınlar” diye konuştu.

En yaratıcı tavuk tarifleri ile yarışıyorlar

Türkiye’nin dijital ortamda gerçekleştirilen en büyük ödüllü yarışması ‘Tavukla Yaratıcı Tarifler’ Yemek Yarışması, ilk kez 2015 yılında Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) tarafından düzenlendi. Genç, yaşlı, amatör, profesyonel yemek yapmayı seven herkese kapılarını açan yarışmaya “Tavuk etiyle en yaratıcı tarifi ben yaparım” diyen lezzet meraklıları katılıyor.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar