TerraMadre gastronomi fuarı için mesai başladı

TerraMadre” gastronomi fuarı için mesai başladı
04 Ekim 23:55 2019

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2021’de İzmir’de gerçekleşecek dünyanın en büyük gastronomi fuarlarından biri olan TerraMadre için kolları sıvadı. Düzenlenen ilk hazırlık toplantısına SlowFood (Yavaş Gıda) ekibinin temsilcileri katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşen ve ilk kez İtalya dışında bir kentte yapılacak “TerraMadre” gastronomi fuarı için kolları sıvadı. 2021’de İzmir’de yapılacak fuar için SlowFood (Yavaş Gıda) TerraMadre grubuyla bir toplantı düzenleyen İzmir Vakfı Sekretaryası ve ilgili bürokratlar,fuarın yol haritasının belirlenmesine yönelik beyin fırtınası gerçekleştirdi.

İzmir’de düzenlenecek TerraMadre fuarının çalışma programında yer alacak konu başlıkları ve nasıl tanıtılacağını konuşulduğu toplantıda, Türkiye’nin bütün SlowFood temsilcilerinin eşit temsiline yönelik iletişim kanallarının güçlendirilmesi kararlaştırıldı. İzmir’de düzenlenecek TerraMadre’nin Türkiye ayağına yönelik isim önerileri, buğday, üzüm, süt ve peynir, zeytin,zeytinyağı vesanat gibi oluşturulacak alt kurullar ile gönüllülüğün detayları konuşuldu. Bunun yanı sıra İZFAŞ’ın düzenleyeceği OliveTech ve ekoloji fuarlarında bir “SlowFood” standı kurulması gündeme getirildi.Toplantıda geçtiğimiz haftalarda TerraMadre temsilcileriyle İtalya’da yürütülen görüşmelere yönelik bilgi paylaşımı da yapıldı ve Ocak 2020’deSlowFoodKonviviyum liderlerinin katılacağı bir toplantı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya kimler katıldı?

Katılımcılar: Ali Can Epözdemir (İzmir Vakfı), Galip Ener (SlowFood Mahal), Sevil Terizoğlu Ünal (SlowFood Yenipazar), Nihat Özdal (SlowFood Halfeti), Nilgün Erdem-Sevinç Ulucanlar (SlowFood Yavaş Gari Bodrum), Ayşenur Arslanoğlu (SlowFood Fikir Sahibi Damaklar), Nilhan Aras (SlowFood Tarsus), Yeşim Yassıoğlu (İzmir Bardacık), Gökalp Soygül (İZFAŞ), Zuhal Okuyan-Rezzan Çakır (SlowFood Keçi Karaburun), Ömer Atilla (Foça Yeryüzü Pazarı), Şevket Meriç (SlowFood Teos), İlhan Koçulu (Kars), Defne Soyer-Neptün Soyer (SlowFood Teos), Yener Ceylan (İ.B.B. Turizm Şube Müd.), Nedim Atilla (SlowFood İzmir Bardacık)

 

TerraMadre Fuarı nedir?

İzmir’de düzenlenecek TerraMadre Fuarı’na sadece İzmir değil, tüm Türkiye ve Akdeniz’den küçük üreticiler katılacak. Anadolu mutfağının ve tarım ürünlerinin tüm örneklerinin buluşacağı fuarda, bugüne kadar ürettiğini pazarlamakta zorlanan üreticiler, kadimden gelen yerel ürünlerini tüm dünyaya aracısız olarak tanıtacak. SlowFood birlikleri ve diğer belediyeler aracılığı ile üreticilerin tek tek tespit edileceği fuarın hazırlık süreci 18 ay sürecek ve bu sürecin yönetimine Türkiye’den yüzlerce gönüllü katılacak.

Fuarda Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden gelen gastronomik ürünler buluşacak. Fuar kapsamında üreticiler de bir araya gelerek sorunlarını konuşacak. Sağlıklı gıdaya erişim ve tarım konusunda çok sayıda panel ve çalıştay yapılacak. İzmir’de gerçekleşecek TerraMadre’nin Türkiye ve Akdeniz’den yüzlerce yerel üretici ve binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapması hedefleniyor.

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar