Türk gastronomisinde temiz tabak hareketi!

Türk gastronomisinde \
26 Kasım 00:01 2017

Tüm Türkiye’deki şeflere yayılması düşünülen Temiz Tabak Hareketi’nin manifestosu bugün bir törenle imzalandı. Öncü Türk Mutfak Şefleri manifestoyu imzalarken hareketin amacı ve içeriği hakkında kamuoyu bilgilendirdi. Hareketin ilk çıkış noktasının, ‘gıda güvenliğini genç şeflere sevdirmek’ olduğunu kaydeden Gıda Güvenliği Danışmanı İpek Ege, bu tasarısını değerli şefler ve Gastronomi Pazarlama Uzmanı Betül Bildik ile görüştükten sonra hareketin kendini aştığını ve 19 maddelik bir manifestoya dönüştüğünü söyledi.

Türk gastronomi dünyasında, bakış açılarını ve alışkanlıkları değiştirecek Temiz Tabak Hareketi, 19 maddelik manifestonun okunması ile başladı. Sirha İstanbul Fuar’ında gerçekleştirilen imza törenine T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürlüğünden Selin Uğur, Yiyecek içecek danışmanı, yazar Osman Serim, ünlü Türk ve Yabancı şefler yoğun ilgi gösterdi. Hareketin sözcülüğünü yapan İpek Ege, Türk Mutfağının ve Türk Aşçılarının hem ulusal hem de uluslararası gastronomi dünyasında hak ettiği yerde olmasına katkı sağlamanın temel amaçları olduğunu ve bu görevin Türk Mutfağına gönül vermiş şeflere ait olduğunu söyledi. Hareketle birlikte, Türk Gastronomisine bakışın değişeceğini belirten Ege, bundan böyle dışarıda yemek yemeğe giden bir kişinin o mutfaktaki şefin ve hatta ekibinin kim olduğunu bilerek gitmesini, yediği o leziz salatayı kimin yaptığını, çorbayı kimin hazırladığını merak etmesini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
Temiz Tabak Hareketi Nedir? 
Digital medya üzerinden yürütülen ’bağımsız, özgür bir şef hareketi’ dir. 
Hiçbir kurum, kuruluş ve dernek ile bağı yoktur, sponsoru yoktur! Maddi kazanç sağlamayı hedeflemez. Tamamen işine aşkla bağlı şeflerin ortaya çıkardığı bu akımda öğrenirken öğretmek, örnek olmak ve en önemlisi keyif almak birincil sıradadır. Motivasyonu ve enerjisi yüksek bir oluşumdur. 
 
Yeni bir anlayış, bilimsel ve araştırmacı bir bakış açısı kazanmak, birlikte olmayı başarmak ve sürdürebilmek, tüm Türkiye’de şefler arasında etkin bir ağ oluşturmak, gelişmek, yeniden öğrenmek, doğadan tabağa her aşamaya hakim olmak, ne pişirdiğini gerçek anlamda bilmek, eskiyi güçlendirmek ve geleceği şekillendirmek bu hareketin amaçlarından bir kaçıdır. 
 
Türkiye’nin öncü şefleri, Şef Tevfik Alparslan, Şef Aydın Demir, Şef Maximillian Thomae, Şef Hazer Amani, Şef Mehmet Uzunöz, Şef Uğur Alparslan, Şef Erdem Dırbalı, Şef Tarkan Özdemir, Şef Eyüp Kemal Sevinç, Şef Hüseyin Gürsoy, Şef Mehmet Yalçınkaya, Şef Rafet İnce, Şef Serkan Bozkurt, Şef Musa Değirmenci, Şef Ebru Baybara Demir, Şef, Ömür Akkor, Şef Nihat Sancar, Şef Erol Aslan, Şef Mustafa Durmaz, Şef Mehmet altaş, Şef İsmail Zorba, Şef Vedat Demir, Şef Muhsin Ertürk, Şef Burak Zafer Sırmakeçeci, Şef Umut Güner, Şef Umut Eyioğlu, Şef Beril Şanal, Şef Bülent Akkizoğlu, Şef Tayfun Karayel, Şef Kenan Baylan ve diğer çok değerli şeflerin güçlü inançları ve imzaladıkları manifesto ile hayata geçen Temiz Tabak Hareketi, herkese açıktır


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

3 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar