Türkiye de yasak olmasına rağmen kullandılar

Türkiye\'de yasak olmasına rağmen kullandılar
15 Haziran 11:32 2017

Aydın Ziraat Mühendisleri Odası, İncirde kullanılan Hidrojen Peroksit konusunda yetkilileri uyardı.

Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube binasında yapılan basın toplantısında son günlerde gündeme gelen kuru incirde Hidrojen Peroksit kullanımının en önemli özelliğinin dezenfekte etmek ve oksitlemek olduğu belirtildi.

Toplantıya ZMO Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış’ın yanı sıra Aydın Sanayi Odası Meclis üyesi Oral Erbay ve Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın da katıldı.

Aydın: “Göstermelik değil kalıcı tedbirler uygulanmalı”

Yapılan çalışmalar sonucunda, Aydın’ın milli değeri incirin sağlıklı ürün vasfını kaybettiğini belirten Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın; “Sorun ortada, yetkililerin en azından bu yıl için gerekli kontrolleri yapmalarını, incirimizi lekeleyecek, sağlıklı ürün vasfından çıkaracak, göstermelik değil kalıcı tedbirler uygulamaya davet ediyoruz.” dedi.

Türkiye’de yasak olmasına rağmen her iki özelliğinden faydalanmak için çok sayıda sektörün Hidrojen Peroksit kullandığını ifade eden ZMO Aydın Şube Başkanı Nedim Mahmut Barış da; “Hidrojen peroksit direkt olarak gıda ile insan vücuduna taşındığında ve uygulayan personelin solumasıyla güçlü oksitleyici etkisinden dolayı çok ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. Kulaktan dolma bilgiler ile bu maddenin sadece su ve oksijene dönüştüğü ve geride bir şey kalmadığı bilgisi kesinlikte yanlıştır.” dedi.

Barış: “Markalı ve ambalajlı incir tercih edelim”

Hidrojen peroksit maddesinin kullanımının sadece haksız rekabete yol açmayıp tüketici ve uygulayıcının da sağlığını tehdit ettiğini vurgulayan Barış; ” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu hile ve tağşişi engellemek için geliştirdiği bir analiz metodu vardır ve bölgemizde faaliyet gösteren laboratuvarlar tarafından kullanılmaktadır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uyguladığı analiz metodu ve özverili çalışanları sayesinde 3-5 yıl öncesinde bilinçsizce ortaya çıkan uygulama bu gün yok olma noktasına gelmiştir. Tüm gıda maddelerinde olduğu gibi kuru incirde de kaynağı ve markası belli olan ambalajlı ürünleri tercih ederek sağlığımızı kuru incirden mahrum etmeyelim.” şeklinde konuştu.

Barış’ın konuşmasının ardından Aydın Sanayi Odası Meclis Üyesi Oral Erbay da, bir çok tarım üretiminde ilk 5 ülke arasında olduğumuzu, kuru incirin ise önemli tarım ürünlerinden biri olduğunu, İncirin sadece Aydın’ın değil aynı zamanda bir dünya değeri olduğunu belirtti.

Erbay; “Yasaklı maddeyi kullanarak insan sağlığını tehlikeye atmaktadırlar.” dedi.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar