Türkiye’nin ilk Michelin yıldızlı kadın şefi Zeynep Pınar Taşdemir’in restoranı Araka, bu yaz çok sevdiği Bozburun’daki Sabrinas Haus’ta misafirlerini ağırlayacak.

Türkiye’nin ilk Michelin yıldızlı kadın şefi Zeynep Pınar Taşdemir’in restoranı Araka, bu yaz çok sevdiği Bozburun’daki Sabrinas Haus’ta misafirlerini ağırlayacak.
30 Nisan 16:52 2024

Türkiye’nin ilk Michelin yıldızlı kadın şefi Zeynep Pınar Taşdemir’in restoranı Araka, bu yaz çok sevdiği Bozburun’daki Sabrinas Haus’ta misafirlerini ağırlayacak.

Şef Zeynep Pınar Taşdemir’in, iki yıl üst üste Michelin yıldızı ile ödüllendirilen restoranı Araka, bu kez Ege’nin büyüleyici beldesi Bozburun’un en özel yerinde, denizin kıyısında konuklarını gastronomik bir yolculuğa çıkarıyor.

Araka’nın klasik rafine, taze ve temiz lezzetleri Ege’nin kokuları ve renkleriyle birleşerek Zeynep Pınar Taşdemir imzasıyla sofralara taşınıyor.

Bozburun’un yıllardır müdavim biriktiren en güzel otellerinden biri olan Sabrinas Haus’ta hizmet vermeye başlayacak Araka Bozburun, lezzetlerini kahvaltıdan akşam yemeğine geniş bir yelpazede sunacak.

 

Neden Bozburun?

Sakin, dingin, huzurlu. Şef Zeynep Pınar Taşdemir’in Ege’deki yazlık yeri böyle bir noktada olmalıydı. Biraz kuytu, biraz gözlerden ırak. Tıpkı Boğaz’ın en güzel semtlerinden Yeniköy’ün arka sokaklarına saklanmış Araka Yeniköy gibi.

Sakin huzurlu bir sokakta, açıldığı günden bu yana bilenin gittiği, lezzet peşinde sıkı müdavimleri olan ufak bir mekân.

Bozburun da bu özellikleri taşıyor. Eşsiz ortamıyla meraklısının vazgeçemediği benzersiz bir yer.

Pınar Taşdemir her şeyden önce “Bozburun’un kozmik enerjisi beni büyülüyor” diyor. Bu büyülü ortama Araka’nın eşsiz lezzetleri, yaratıcı dokunuşları apayrı bir heyecan katacak. Taşdemir, Bozburun için yeni bir ekip kurmuş. Uzun yıllar Changa’da birlikte çalıştığı Chef de Cusine Aytekin Alp yaz boyunca Araka Bozburun ekibinin başında olacak.

Mutfakta neler var?

Araka Bozburun’da gün boyu, yaza özel tatlar geçit yapacak: Kahvaltı, acıkanların imdadına günün her saati yetişecek doyumluk lezzetler, öğle menüsü farklı, akşamı farklı, içki yanı atıştırmalıklar…

Şef Taşdemir, menüyü oluştururken eski zamanların biraz nostaljik biraz eğlenceli plaj yemeklerinin izini sürmüş. “Maksat plajda eğlenmek” diyen Pınar, taş fırını da bolca kullanarak oyuna dahil etmiş.

Akşamüstü ise Sabrina’s Haus’un sunduğu müthiş gün batımına karşı Beach Bar’da Araka imzalı kokteyller olacak.

Gün batımı kızıllığının, gecenin en güzel mavisine karıştığı, gökyüzünün yıldızlarla dolduğu büyülü akşamlarda ise konukları yıldızların eşlik edeceği şık bir Araka menüsü bekliyor.

Tarladan sofraya

Şef Taşdemir’in mutfağında önemli bir yeri olan aromatik otlar şimdiden Sabrinas Haus’un bahçesinde oluşturulan botanik ot bahçesine dikildi. Yerel üreticilerle de yerli tohum sebze üretimi için anlaşmalar yapıldı. Araka Bozburun’un taze lezzetleri, Orhaniye yakınlarındaki iki tarladan gelecek. Böylece konuklar ‘tarladan sofraya’ taze malzemeyle buluşacak.

Otel misafiri olmak gerekmiyor 

Araka Bozburun ile buluşmak için Sabrinas Haus’ta konaklamak gerekmiyor. Otel dışından konuklar da rezervasyon yaptırarak Araka deneyimini Bozburun’un muhteşem atmosferinde yaşayabilir

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar