Türkiye'nin pastacıları Çamlıhemşin'de 2. Uluslararası Pastacılar Festivali'nde buluştu

Türkiye'nin pastacıları Çamlıhemşin'de 2. Uluslararası Pastacılar Festivali'nde buluştu
20 Mayıs 15:30 2016

2. Uluslararası Pastacılar Festivali coşkuyla başladı. 20-21 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen festival, bölge ustaları ve işletmecilerinin ev sahipliğinde tüm dünya pastacılarını Çamlıhemşin’de ağırlıyor. Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Marsa ve Katsan ana sponsorluğunda gerçekleştirilen festival, 2 gün sürecek. Etkinliğe FoodinLife Gastronomi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen, Türkiye pastacılığının duayeni Niyazi Çapraz ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz de katılarak desteklerini sunuyor.

1800’lü yıllardan beri Batum üzerinden Rusya’ya giden, orada fırıncılığa ve sonrasında pastacılığa adım atan Çamlıhemşin’in bölge insanları bu mesleği öğrenerek ülkemize taşımaya vesile olmuşlardır. Bolşevik İhtilali’nde sonra 1920’lerde yeni yer arayışları olan bölge insanları yurt dışında Polonya ve İran dolaylarına ve yurt içinde ise Anadolu'nun muhtelif yerlerine yerleşmişlerdir. 1800’lü yıllardan beri fırıncılık ve pastacılık Çamlıhemşin’de varlık göstermeye devam ediyor ve günümüzde bölge insanının hala gelir skalasında ciddi yer almaktadır.

Dünya pastacıları bölgede ağırlanıyor
Bu mesleğe olan şükranları sunma amacıyla, geçen sene Türkiye de ilk defa 20 Mayıs tarihinde Pastacılar Günü kutlanmış ve Pastacılar Festivalini düzenlenmişti. Bu yıl da 2. Uluslararası Pastacılar Festivali Çamlıhemşin’de 20-21 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenleniyor. 20 Mayıs Pastacılar gününde bölge ustaları ve işletmecileri ev sahipliğinde tüm dünya pastacıları bölgede ağırlanıyor. Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Marsa ve Katsan ana sponsorluğunda, Anal Grup organizasyonuyla ve Atasoy’un mutfak ekipmanları sponsorluğu ile hayata geçirilen festivalin diğer sponsorları arasında şu markalar bulunuyor: Rize Çay Borsası, Aygaz, Heg Gıda, Kardesan, Esperro Kahve, Dergah Pastaneleri, Leroni, Ayder Grup, Pasta Sanatı Akademisi.

Metin Gürpan: “Tüm dünyadaki pastacıları bu bölge coğrafyasında ağırlamak istiyoruz”


Festival hakkındaki yorumlarını sorduğumuz Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Metin Gürpan: “2. Uluslararası Pastacılık Festivali’ni organize ediyoruz. 1800’lü yıllardan atalarımızdan miras kalan bu meslek için onlara şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün bizim ulaştığımız 400 pastane bulunuyor Çamlıhemşin’de. Rusya, Gürcistan, Polonya, Ukrayna taraflarında çok çalışmış insanlar var. Bu etkinlik hem atalarımıza bir saygı duruşu niteliği taşıyor hem de pastacılık gününü bu topraklarda kutluyoruz. Bu festivale devam edeceğiz. Her yıl daha da büyüyecek ve yurt dışından da kişiler gelecek. Tüm dünyadaki pastacıları bu bölge coğrafyasında ağırlamak istiyoruz” açıklamasını paylaştı.

Zeki Açıköz: “Pastacılık konusunda Rize, gerçekten bu işin öncüsü”

 

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, festival hakkındaki görüşlerini şöyle bildiridi: “Pastacılık denildiği zaman Rize, Rize denildiği zaman da Çamlıhemşin akla gelir. Bugün Rizeli olmayan pastacılar bile işi Çamlıhemşinlilerden öğrenmiştir. Aşçılığın nasıl dünyası Mengen kabul ediliyorsa, pastacılık konusunda da Rize, gerçekten bu işin öncüsü. Bu yıl ikincisi düzenleniyor. Ben çok beğendim ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah ilerleyen yıllarda çok daha güzel ve kalabalık olmasını diliyorum. Türkiye Aşçılar Federasyonu olarak ilerleyen yıllarda desteklerimizi sürdüreceğiz.”

2. Uluslararası Pastacılar Festivali, basın toplantısı ve şehir içinde pastacıların katıldığı bir kortej yürüyüşü ile başladı. Programın devamında pek çok uygulama, çalışma, yarışma, panel ve gösteri yer alıyor. Etkinliğin son gününde; pastacılık üzerine bir belgesel seyrinden sonra Polonya gurbetçilerinin çocuklarından olan ve halen Polonya’da yaşayan meşhur yönetmen Feridun Erol ile bir sohbet de olacaktır.

PROGRAM

20 Mayıs 2016 Cuma
10:00-12:00  Basın Toplantısı
13:30-14:30 Kortej
14:30-15:00 Şükran Kütüğü
15:00-15:30 Köprüde açılış Pastası kesilmesi
15:00-15:30 Açılış konuşmaları ve Plaketler
15:30-17:00 Uygulamalar
17:00  Konser

21 Mayıs 2016 Cumartesi
10:00-12:00 Festival alanında Uygulamalar
12:00-14:00 Yarışmalar
14:00-18:00 Festival alanında Uygulamalar
14:30-16:30 Panel (Geleneksel ve Modern tatlar)
17:30-19:30 Pastacılık üzerine Belgesel ve Feridun Erol ile sohbetEmoji İle Değerlendir

1 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

1 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar