Ümit PELİT-Sorular ve Cevaplar

Ümit PELİT-Sorular ve Cevaplar
02 Haziran 11:36 2019

1 – Kendinizi kısaca tanıtınız ?

Merhaba ben Ümit PELİT. 15 Ekim 1996 yılında Antalya’da dünya’ya geldim.Çok genç yaşta mutfakla tanıştım hayallerimin gerçekleştiği tek yer.Mutfakta olmak benim için her zaman bir tutku olmuştur.Mesleğe 16 yaşında başladım ve Dubai ve KKTC olmak üzere 2 farklı ülkede tecrübe kazandım şuanda Six Senses Kaplankaya otelde Bakery Chef olarak görev almaktayım.

 

2 – Neden ekmekçilik ?

Mutfağın kokusunu genç yaşta hissettim. Bu koku zaman geçtikçe kendi içine beni dahada sürükledi. Evet bu koku bazen ekşi maya bazende bitkilerin hamurla inanılmaz birleşimi ve damakta bıraktığım bana ait lezzetlerimdi.Sanırım bu mesleğe aşık oldum bilin istedim.

 

3 – Ekmek nedir ? Tarihteki ilk yeri nereye uzanır ?

 Ekmek insanların beslenmesinde bir devrim sayılabilicek  bilinen en eski en temel gıda maddelerindendir.İnmsan oğlunun ilk ekmeği ne zaman yaptığı tam olarak bilinmesede medeniyet tarihi kadar eski olduğu hatta medeniyetin başlangıcı olduğunu söyleyebilirim.

 

4 – Dünya üzerindeki uluslar arası kalıplaşmış ekmek çeşitleri nelerdir ?

Ekmek çeşitlerişni kıtalara ve ülkelere göre sınıflandırabiliriz ;

*Panettone

*Biova

*Brioche

*Weizenmiscbrot

*Zucchini bread

*Stollen

 

5 – Yöresel ekmek çeşitleri nelerdir ?

 Yöresel ekmek çeşitleri Anadolu’nun farklı yörelerinde yapılan ekmeklerdir. Yöresel ekmek çeşitleri arasında ;

*Karadeniz’de yapılan Trabzon ekmeği

*İç Anadolunun vazgeçilmez lezzeti bazlama ve gobit ekmeği

*İç Anadolu’dan Güneydoğu’ya kadar birçok yerde görebileceğiniz tandır ekmeği

*Kıbrıs’ın (KKTC)  bulla ekmeği  ve Afyon ekmeği bunlardan sadece bazılarıdır.

 

6 – Tam buğday ekmeğinin insan sağlığına faydaları nelerdir ?

Öncelikle tam buğday ekmeğinin ne olduğunu anlatmakta yarar görüyorum.Tam buğday ekmeği, buğdayın bütün olarak öğütülmesiyle oluşan undan yapılır. Bir buğday tanecikli üç kısımdan oluşur bunlar kepek, endosperm ve ruşeymdir.

Tam buğday ekmeğinin faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz ;

Kalp hastalıklarını riskini azaltır, kilo alımını engeller ve kilo vermeye yardımcı olur, astım riskini düşürür, yüksek tansiyonu engellemeye yardımcı olur ve uzun süreli enerji vererek iş gücü kapasitesini arttırır.

 

7 – Ekmek yapımındaki altın kural en önemli formül nedir ?

Bu işin altın kuralı sabırdır bence.Elinize aldığınız her malzemeye özen göstermek.Her gün aynı ürünü çıkartsanız bile o ürünü tadacak kişi değiştiği için her gün başka heyecanlar yaşıyorsunuz.

 

8 – Gluten nedir ?

Gluten buğday, çavdar, arpa,yulaf gibi bazı tahıllarda bulunan bir protein grubudur.Özellikle ekmek yapımında kullanılan hamurun ağsı yapısını oluşturan hamurun güçlü yapısından sorumlu proteindir.

 

 

9 – Glutensiz un çeşitleri nelerdir ?

Glutensiz unlara örnek vericek olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

Nohut unu, soya unu, darı unu, pirinç unu, keçiboynuzu unu, kinoa unu, mısır unu, karabuğday unu, badem unu, mercimek unu ve kestane unu diyebiliriz.

 

10 – Maya nedir ? Kaç çeşit maya türü vardır ?

Maya tek hücreli bir mikroorganizmadır.Bir tür mantar olan mayanın ekmek yapımında kullanılan 3 çeşidi vardır.Bunlar yaş maya, aktif kuru maya ve instant maya olarak sınıflandırılır.Maya ekmek yapımında fermantasyonu sağlayan esas unsurdur.

 

11 – Ekşi maya nedir ? Faydaları  nelerdir ?

Un ve suyun belli bir sıcaklıkta ve sürede buluşmasından meydana gelen ekşi maya atalarımızdan kalan yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olan  bir yöntemdir.

Ekşi mayanın faydalarına şöyle örnek verebiliriz;

Barındırdığı bakteriler sebebiyle probiyotiktir,Bağışıklığı güçlendirir, B12 vitamini açısından zengindir ve yavaş insülin salımını sağlayıp kan şekerini dengeler.

 

12 – Baharat ve sebzelerin ekmek ile uyumu ?

Farklı lezzetleri tatmayı ve yemeyi sevenler için bence muazzam bir uyum içine girdiğini söyleyebilirim.Hatta kendimde denediğim ürünler içinde  hibiküs, bal kabağı, pancar, ıspanak, ayva,rozmari, sarımsak ve kekik ile yapılan ekmeklerden çok harika etkileyi lezzetler ortaya çıkıyor.Baharat ve sebzeleri ekmek ile güzel bütünleştirebilirsek ortaya çıkan sonuç tek kelimeyle enfes olabiliyor.

 

13 – Fırıncılık erkek işimi sizce neden böyle bir kanı var ?

Hayır bence çok yanlış bir düşünce bayan arkadaşlarımız içinde de bu işi yapabilicek çok iyi ustalar çıkıcağına inanıyorum.Buyüzden şuanda takımımda da bir bayan elamanda benimle birlikte  yer alıyor.Mesleği yapıcak kişileri bayan erkek diye ayırmak yerine  bence ellerinden tutup daha fazla onlara neler katabiliriz  diye düşünmemiz gerektiğine inanıyorum.

 

14 – Kariyeriniz ile ilgili planlarınız neler ?

Mesleğin içinde bulunduğum süre boyunca bu tutkum her geçen gün artarak devam etti.Burası çok büyülü bir yer bundan sonra ki kariyer hedefimde  kendi markam altında okul kurup  büyük alanlarda fazlaca kişilere eğitim verip mesleğin güzelliklerini ve inceliklerini öğretebileceğim bir eğitimci olmayı hedefliyorum.

 

15 – Bu meslekte söz sahibi olmak isteyen arkadaşlarınıza neler tavsiye edersiniz ?

Tabi ki amaçlarının ve ümitlerinin içerdeki cevherin farkında olmalarını bunu hiç kaybetmemelerini diliyorum öncelikle.Ancak bu mesleğin etkileyeceği her meslektaşımın kendine katacaklarını ve keşfediceklerine odaklanıp güzel başarılar elde edeceğine inanıyorum.

 

 

 

 

 

 



Emoji İle Değerlendir

1 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

6 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

1 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar