Ünlü şeften mutfak gurularına tüyolar!

Ünlü şeften mutfak gurularına tüyolar!
02 Şubat 13:01 2018

Gastronomi dünyasının tanınmış isimlerinden İran asıllı Türk Şef Hazer Amani, yemek yaparken özellikle Anadolu coğrafyasına özgü ürünleri kullandığını, mevsiminde yetişmeyen ürünleri ise mutfağına sokmamaya özen gösterdiğini söyledi. Amani, “Mevsiminde yetişen bir domatesin kokusunu, zamanından önce alıp kullandığınızda duyamazsınız” dedi.

Duygu ve deneyimlere dayalı yeni nesil otelcilik konsepti Urban Social ile yerli ve yabancı misafirlerine hizmet veren Akra Otel; dokunuş, lezzet, koku, ses ve well being (Daha İyi Bir Sen) kodlarını Akra Talks ile destekleyerek, turizm sektörüne de farklı bir soluk getiriyor.

Akra Talks’un son konukları, gastronomi denildiğinde ilk akla gelen isimlerden İran asıllı Türk şef Hazer Amani ile Slow Food Hareketinin Türkiye’deki kurucu liderlerinden Egeli yemek araştırmacısı, gazeteci Nedim Atilla oldu. İkili, Slow Food Antalya ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) işbirliğinde gerçekleştirilen sohbette, katılımcılara keyifli bir gün yaşattı.

“Anadolu’ya dönüş başladı”

Türk mutfağında “Slow Food” hareketinin önemine değinerek konuşmasına başlayan Hazer Amani, “Ticari kaygıları bir yana bırakacak olursak, insanoğlu kendi doğduğu coğrafyanın ürünlerini ne yazık ki işleyip kullanmasını bilmiyor. Şefler olarak bunca yıl hep yurt dışındaki bir takım restoranların tariflerini ve reçetelerini alıp, yapmaya çalıştık. Tabii ki lezzet bakımından onlar gibi pişirmemizin imkanı olamaz. Çünkü o malzemeleri biz onlar gibi kullanmıyoruz. Birkaç arkadaşımızın konuya olan yaklaşımıyla Anadolu’ya dönmeye başladık. Artık neredeyse bütün dünya, son 5 – 6 yıldır buradaki ürünleri alıp, pişirmeye çalışıyor. Mutfakların birbirinden esinlenmesi son derece doğal bir şey. Bu nedenle başka bir ülkedeki şefin buradaki bir lezzeti kendi yorumunu katarak yeniden şekillendirmesini bir sorun olarak görmüyorum” dedi.

“Mevsiminde yetişen ürünleri kullanıyorum”

Yemek yaparken özellikle bu coğrafyaya özgü ürünleri kullandığını dile getiren Amani, mevsiminde yetişmeyen ürünleri ise mutfağına sokmamaya özen gösterdiğini kaydetti. Hazer Amani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yemek yaparken özellikle burada yetişen ürünleri kullanmaya çalışıyorum. Ancak bazı zamanlarda ister istemez burada olmayan veya yetişmeyen ürünleri kullanmak durumunda kaldığım anlar da olabiliyor. Bu biraz da başında olduğumuz restoranın segmentasyonuyla alakalı. Tabii hiç yabancı ürün kullanmadan da bir takım şeyleri yapabilirsiniz. Ama benim şahsi tercihim, zamanında yetişmeyen ürünleri mutfağında kullanmamaktan yanadır. Çünkü kaliteli olmuyorlar. Mevsiminde yetişen bir domatesin kokusunu, zamanından önce alıp kullandığınızda duyamazsınız. Bu nedenle mevsiminde yetişen sebze ve meyveler her zaman ilk tercihim olmaktadır.”

Slow Food’un 3 prensibi

Yemek araştırmacısı Nedim Atilla ise 1986’da başlayan ve 1989’da kuruluşu tamamlanan Slow Food hareketinin İtalya’da Carlo Petrini ve bir grup arkadaşının bölgesel geleneklerin, iyi gıdanın ve yemek kültürünün peşine düşmesiyle başladığını söyledi.

Gıdanın üretim süreçlerinin yanında bunun insan, toplum, kültür ve yaşam tarzıyla olan ilişkileri de ortaya çıkardığını vurgulayan Atilla, şunları kaydetti:

“Slow Food, yemek kültürünün hızlanan hayatlara paralel olarak dönüştüğü ve unutulmaya başladığı zamanımızda herkesi yavaşlamaya davet etmektedir. Endüstrileşmenin motorize ettiği hayatlarda hız kesinlikle kaçınılmazdır. Bu hız; kültürel ve geleneksel olanı geride bırakırken bireylerin içine işleyerek, fast food ile midemize kadar girmektedir. Slow Food, bu hız karşısında yitirdiklerimizi fark etmek için mutfaktan başlayarak şehre kadar büyüyen bir ölçekte, gıda, yemek kültürü ve damak zevkinin keşfiyle kapısını aralar. Hızlı hayatın mutfak temelinden sorgulanmasıyla dönüşümün başlayacağını düşünen bu hareketin temelde “İyi, Temiz ve Adil” olmak üzere 3 prensibi vardır.”Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar