Üzerine sinek konan yemek yenebilir mi?

Üzerine sinek konan yemek yenebilir mi?
20 Mayıs 23:38 2018

Yazın yaklaşmasıyla dışarıda daha çok zaman geçiriyor, evlerimizde pencereleri çok daha sık açıyoruz. Böyle dönemlerde eve gire sineklerin yediğimiz içtiğimiz şeylere konmasıyla sıkça karşılaşıyoruz. Peki üzerine sinek konan yemek yenebilir mi?

Gelin bir sineğin yiyeceğe konduğu zaman tam olarak neler yaşandığına yakından bakalım…

Sinek konduğu yeri hemen keşfetmeye başlıyor

Sinek bir gıdaya konduğunda hemen onun yüzeyini keşfetmeye başlıyor.

ABD Tarım Bakanlığı’nda moleküler biyoloji uzmanı olarak çalışan Dana Nayduch’a göre sinek eğer konduğu yüzeyi yenebilecek bir şey olarak görürse yüzeye bir miktar salya salgılıyor.

Sineklerin dişleri bulunmadığından, burun benzeri ağzından bir miktar salya çıkararak gıdaları bir miktar sıvılaştırmaya çalışıyor, daha sonra da bu salyayı çekerek yutuyor. Kulağa iğrenç gelebilir ancak sineklerin beslenme biçimi böyle.

Bu işlem sinek bir yüzeye konduktan saniyeler sonra başlayabiliyor. Yüzeyi keşfeden sinek salyanın yanında yeni yüzeye dışkısını da bırakabiliyor.

Sineğin üzerine konduğu gıdaya bulaştırabileceği maddeler, daha önce nerelerde gezdiğine göre değişiyor. Sinekler yaşadıkları bölgeye göre dışkı, çöp, ölü hayvanlara da konabiliyor ve buralarda bulunan bakterileri bacaklarında taşıyabiliyor.

Nayduch ve meslektaşları yaptıkları çalışmada yetişkin ev sineklerinde 200’ün üzerinde zararlı (patojen) mikroorganizma bulunduğunu belirledi.

 

Üzerine sinek konan yemek için en kötü senaryo

En kötü senaryo, zararlı mikroorganizmalar taşıyan bir sineğin yiyeceğinize konması ve mikroorganizmanın yiyecekte çoğalacak zaman bulması.

Diyelim ki çöp veya hayvan dışkısına konan bir sinek, daha sonra sandviçinize kondu. Bu sandviç de birkaç saat oda sıcaklığında bekledi.

Florida Üniversitesi’nden böcek uzmanı William Kern’e göre böyle bir senaryoda o sandviçin tüketilmesiyle birlikte Salmonella ve E. coli gibi enfeksiyonlar görülebilir. Söz konusu enfeksiyonlar ölümcül olmasa da birkaç günü hasta geçirmenize yol açacaktır.

Böceklerin yol açabileceği sağlık sorunları, yaşanan bölgeye göre de değişebiliyor. Sinekler bazı durumlarda kolera, dizenteri, vibriyoz gibi ölümcül hastalıkları dahi gıdalara bulaştırabiliyor.

 

Ne yapmak gerekiyor?

Pis bir bölgede yaşamıyor ve sineği hızlıca kovduysanız genellikle endişelenecek bir şey bulunmuyor. Öte yandan vücutlarımız da her gün karşılaştığımız bir miktar zararlı mikropla başa çıkma konusunda genellikle iyi iş çıkarıyor.

Yine de siz siz olun, sineklerin dolaştığı yerlerde gıdaları sineklerin konabileceği şekilde açık bırakmayın…Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar