Vegan beslenme ruh sağlığını bozuyor olabilir… Vegan beslenme zararlı mı?

Vegan beslenme ruh sağlığını bozuyor olabilir… Vegan beslenme zararlı mı?
27 Ekim 12:37 2018

Son dönemde oldukça popülerleşen vegan beslenmeyi, yaşam tarzı olarak benimseyen büyük bir kitle var. Hem dünyada hem Türkiye’de vegan beslenmenin yaygınlaşması ile de bu beslenme tarzıyla ilgili kişiler daha çok araştırmaya başladı. Peki, hayvansal hiçbir ürünün tüketilmediği vegan beslenme sağlıklı mı? Vegan beslenmenin zararları olabilir mi?

Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Erol Çakmak vegan türü beslenenlere uyarılarda bulunarak, “Çok şiddetli bir alım yetersizliği olursa, hasta kendini çok fazla sınırlarsa çeşitli ruhsal ve nörolojik problemlere neden olabilmektedir” dedi.

 

Uzmanlar vegan beslenmenin riskli olduğu konusunda uyarıyor

Vegan beslenme menüleri genellikle sebze, meyve ve tahıllardan oluşuyor. Vegan beslenenlerin bitkisel besin tercihleri de farklı inanışlara göre şekilleniyor. Bazı veganların beslenmesinde sadece sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller yer alırken, bazıları sadece tahıl ürünleriyle besleniyor.

Hayvansal ürünler tüketmeyen veganlar hayvansal gıdalardan elde edilen vitaminleri almıyor. Veganlar bu vitaminleri dışarıdan almak zorunda kalıyor. Uzmanlar ise vegan beslenmenin riskli olduğunu ifade ederek, ölümle sonuçlanabileceği konusunda uyarılarda buluyor.

Canan Karatay’dan Veganlara ağır hakaret : Tahıl beyinli

 

“Vücutta dengeli bir beslenme gerekiyor”

Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Erol Çakmak, vejetaryen ve vegan beslenme arasında bazı farklar olduğunu ifade ederek, “Vejeteryanlık halk söylemiyle et yememe hastalığı, veganlık ise et yememe ile beraber diğer hayvansal gıdaların yenmemesi hadisedir. Vücutta dengeli bir beslenme gerekiyor.

Dengeli beslenmediğimiz zaman vücuttaki çeşitli fonksiyonlar bozulmalar meydana geliyor. Özellikle et ve diğer hayvansal gıda türlerinde proteindir çeşitli vitaminlerdir, minerallerdir, yağ dahil olmak üzere bir sürü maddeler var. Bu maddeler de vücut için ihtiyaç olan maddelerin alımının yetersizliğinde bir takım problemlere ve hastalıklara neden olmaktadır” dedi.

 

Vegan beslenme, demir eksikliğine neden oluyor

Özellikle çocuklarda, yaşlılarda, gebelerde, emziren kadınlarda bu daha da önem arz ettiğini söyleyen Çakmak, “Bunların eksikliği çeşitli problemlere neden olabilmektedir. Bu tür beslenmede bizim en çok gördüğümüz şeylerden birisi demir eksikliği anemisi onu çok sık görmekteyiz.

Diğer mental ve nörolojik problemleri sık görmekteyiz. Özellikle çocuklarda büyüme ve gelişme bozukluğunu sık görmekteyiz. Bazıları süt ürünlerini yemiyor. Bazıları yumurta yemiyor, bazılar diğer hayvansal gıda ürünlerini tüketmiyor. Kendi içerilerinde çeşitli gruplara ayrılıyorlar” ifadelerinde bulundu.

Vegan beslenme nedir? Hangi ünlüler vegan besleniyor?

 

“Ruhsal problemlere yol açabilir”

Çakmak, vegan türü beslenenlere uyarılarda da bulunarak, “Çok şiddetli bir alım yetersizliği olursa hasta kendini çok fazla sınırlarsa çeşitli ruhsal ve nörolojik problemlere neden olabilmektedir. Bu beslenme türü eskilerden olan bir beslenme 1950’lerde yüzde 1 oranında iken günümüzde yüzde 10’lara çıkmış durumda.

Birazda insanlar arasında popülarite kazandıkça bunlara meyilli olanların sayısı daha da artmaktadır. Kişilerin özellikle bu tür gıdaları alması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar