Yaş ve iştah arasında nasıl bir ilişki var?

Yaş ve iştah arasında nasıl bir ilişki var?
16 Temmuz 00:31 2018

Bilim insanlarına göre yaş ile iştah arasında yakın bir ilişki var. Beslenmenin yaşla birlikte değişmesi, genel sağlık durumumuzu da etkiliyor…

Yaşamak için mi yiyorsunuz, yemek için mi yaşıyorsunuz? Gıda ile aramızdaki ilişki oldukça karmaşık. Maliyet, mevcudiyet ve hatta etrafınızdakilerden gördüğünüz baskı bile beslenme biçiminizi etkileyebilir.

Açlık iştahın bir parçası olsa da tek etken değildir. Aslına bakarsanız çok aç olmadığımızda da sıkça yemek yeriz, bazen de aç olmamıza rağmen öğün atlarız. Yeni yapılan bir araştırma; ses, koku, reklam gibi çevremizde gıdaları hatırlatacak uyaranların bulunmasının aşırı yeme nedeni olduğunu ortaya koyuyor.

İştahımız da sabit değildir. Yaşla birlikte iştah da değişir. Shakespeare’in de dediği gibi iştahın 7 aşaması vardır. Bu aşamaların daha iyi anlaşılması, yetersiz veya aşırı beslenme ve bunlara bağlı obezite gibi sağlık etkilerinden korunmamıza yardımcı olabilir.

 

İlk 10 yaşta iştah

Hayatın ilk yıllarında vücut hızlı bir şekilde büyürken beslenme alışkanlıkları da oluşur. Bu alışkanlıklar yetişkinliği de etkiler. Kilolu bir çocuk ilerde kilolu bir yetişkin olabilir.

10-20 yaş

Ergenlik yıllarında iştah hormonal değişimlerden etkileniyor. Gençlerin bu kritik dönemde gıdalara yaklaşımı sonraki yıllardaki yaşam tarzı tercihlerini etkileyecektir.

 

20-30 yaş

Genç yetişkinler olarak üniversiteye gitmek, evlenmek gibi yaşam tarzı değişimleri kilo almakla sonuçlanabilmektedir. Enerji gereksinimimizden az yediğimizde beynimiz güçlü iştah sinyalleri üretir. Bu nedenle bir kez vücut yağlandığında bundan kurtulmak zor olabilir.

 

30-40 yaş

Yetişkin çalışma hayatının ne önemli etkilerinden biri strestir. Bu da her 5 kişiden 4’ünün iştah ve yeme alışkanlıklarına etki eden bir unsurdur. Stresten etkilenenlerin yarısının iştahı açılırken, yarısı iştahını kaybetmektedir.

40-50 yaş

Bu yaşlarda kişinin sağlık durumuna göre beslenmesini şekillendirmesi önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu dönemde sağlık ve ölümü etkileyen başlıca yaşam tarzı unsurları sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, fiziksel hareketsizliktir.

 

50-60 yaş

Bu yaşta vücut kademeli olarak kas kütlesini yitirmeye başlar. Her yıl %0.5 ile %1 arası kas kaybedilir. Bunun nedeni azalan fiziksel aktivite, yetersiz protein tüketimi ve kadınlarda menopozdur.

Bu yaşlarda protein alımını arttıracak müdahaleler üzerine odaklanılmalıdır.

 

60-70 yaş ve ötesi

Ortalama ömür süresinin uzadığı bu dönemde en önemli sorunlardan biri yaşam kalitesini sürdürmektedir. Bu dönemde, ileri yaş iştahın ve açlık hissinin azalmasına yol açtığında yeterli besinlerin alınması çok önemlidir. İştah azlığı Alzheimer gibi ileri yaş hastalıklarından da kaynaklanıyor olabilir.

Farklı bir açıdan bakacak olursak, gıda sosyal bir deneyimdir. Aile veya eş kaybı gibi durumlar da iştah üzerinde etkili olabilmektedir.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

1 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar