Gıda israfına duyarlı tatilcilerin yeni kriteri: Turuncu Bayrak

Gıda israfına duyarlı tatilcilerin yeni kriteri: Turuncu Bayrak
04 Şubat 10:54 2018

Ülkemizde yeşil yıldız, mavi bayrak, yeşil anahtar uygulamaları turizm işletmesi ve otellerde dikkatleri çekerken şimdi ise gıda israfına duyarlı tatilcilerin yeni kriteri olarak 'Turuncu Bayrak' uygulaması geliyor.

Artık otellerde gıda israfına duyarlı bir bayrak dalgalanıyor. Turuncu bayrak; gıdaya saygılı, geri dönüşüm odaklı, çevreci, doğa dostu, hayvansever, işletme giderlerini azaltan, ülke ekonomisini koruyan otellere prestij katıyor. Duyarlı tatilciler, tatil rezervasyon sitelerinde 'Turuncu Bayrak' kategorisinde otelleri seçebilecek. Oteller tarafından yoğun ilgi gören 'Turuncu Bayrak' 2018 sonuna kadar 500 otelde uygulanacak.

'Turuncu Bayrak'; gıda israfını önlemek için uygulamalar, etkinlikler, eğitimler (Hijyen, satın alma ve tedarikçi kontrolü, gıda kullanım, geri dönüşüm) ve görsel uygulamaları kapsayan kriterler bütünüdür. Personele verilecek eğitimler ile üretim aşamasında, görsel uygulamalar ve etkinliklerle tüketim aşamasında israfın önüne geçilecek. Geri dönüşüm kapsamında da kurulacak gıda bankası üretim fazlası ve artan gıdaları değerlendirecek.

Tatil sitelerinde ayrıcalıklı seçenek

'Turuncu Bayraklı' otel işletmeleri için tatil sitelerinde 'Turuncu Bayrak' kategorisi açılıyor. Gıda israfına karşı duyarlı ve bilinçli tatilcilerin tercih edeceği oteller tek bir kategoride toplanıyor. 'Turuncu Bayraklı' otel zincirleri arasında yerinizi almak için uygulamaya başvurmanız gerekiyor.

Gıda israfına duyarlı herkesin 'Turuncu Bayrak' bulunduran otellere bakışı pozitif olacak. Çevreci, eğitici, hayvan dostu, doğasever, geri dönüşümcü, olması sebebiyle 'Turuncu Bayrak', otellere prestij katacak.

Uluslararası lansman 16 Ekim’de

'Turuncu Bayrak' 2019 yılında tüm dünyaya açılacak. Ülkemizden çıkmış bir bayrak dünyada dalgalanacak. Yurtdışı görüşmeleri başlamış olup 16 Ekim’de dünyanın ilgisini çekecek çok büyük bir lansmanla uluslararası vitrine çıkacak.

Projede; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu yer alıyor. Süreç içerisinde birçok STK projeye dahil edilecek. 'Turuncu Bayrak' 2018 yılında 500 otelde uygulanacak. Resmi web sitesinden www.israf.net başvuru yapabilirsiniz.

Ülkemiz turizmine turizm işletmeleri, oteller, restoranlara olumlu yönde artı değerler katacak projelerin sürdürülebilir ve etkin bir şekilde uygulanabilmesi önemlidir.

2018 yılında Türkiye turizminde rekorların kırılacağı bir yıl olacağı ve 2023 yılı hedefleri için Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un da önemle ifade ettiği 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefine doğru emin adımlarla ilerlerken turizm sektörünün tüm paydaşları üzerine düşen ne varsa elbirliği içerisinde hassasiyetle yerine getirecektir ve getirmelidir. 

Devletimizin bakanlıkları ve kurumlarının turizm yatırımcısına gösterdiği desteğe, turizm işletme sahiplerinin de yakışanı yapması gerekir. Sonrasında otellerinizdeki usulsüzlüklerden dolayı otel tahsisleriniz iptal edildiğinde 'niye böyle oldu' diyerek yakınmak hem kendinize hem turizm sektörüne hem  otelleri güvenerek tercih eden tatilcilere, iş ortaklarınıza, ülkemizin turizmdeki imajına kısa ve uzun vadede ciddi zararlar verebilir. Unutmayın ki ülkemiz kazanırsa siz kazanırsınız. 'Ben yatırım yaptım, çok masraf ettim' diye günlük hesaplar yaparak haksız kazanç yollarına girerseniz en çok kaybeden siz olursunuz. Bu uyarıları neden yapmak zorunda kaldım derseniz, son günlerde almış olduğum duyumlar ve haber kaynaklarımın verdiği bilgiler büyük otel markalarının bu tarz sorunlar yaşattığı yönünde...

Yine turizm sektörünün merakla beklediği TÜRSAB seçimlerine sayılı günler kaldı. 24-25 Şubat tarihlerinde yapılacak olan TÜRSAB 23. Olağan Genel Kurulu sonuçlarının Türk turizmine hayırlı olmasını canı gönülden istiyorum. Türk turizmcisinin gelecek vizyonunda kırgınlıkların, küskünlüklerin geride kaldığı güzel günler gelsin. İnanın genç turizm yatırımcılarının önleri açılırsa bunu layıkıyla ve başarıyla yapacaklardır. Artık onları kırmayın.

alper tekbaşEmoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar