GLUTENSİZ ÜRETİMİ BİLİMSEL KİMLİĞE KAVUŞTURMAK.

GLUTENSİZ ÜRETİMİ BİLİMSEL KİMLİĞE KAVUŞTURMAK.
09 Temmuz 10:27 2017
GLUTENSİZ ÜRETİMİ BİLİMSEL KİMLİĞE KAVUŞTURMAK. 
 
Glutensiz yaşam sürdürebilmenin temelinde, glutensiz beslenen bireyleri anlamak için  çölyağı ve çölyaklıyı tanımakla mümkün olunacak dönemler geride bırakıldı. 
 
Türkiye'nin son 4 yılına bakıldığında "Glutensiz Beslenme" kavramıyla boğuşan çölyaklılar, devrim niteliği taşıyan bir farkındalık rüzgarı ile anlaşılamıyor olmanın tabularını yıkmayı başarmışlardır.
 
Ancak glutensiz beslenen bireylerin yaşam kalitesini iyileştirme yönünde bilimsel araştırmalarla desteklenmiş Arge çalışmaları henüz yeterli seviyeye ulaşmamıştır. 
 
Turkiye'de gluten proteininin yapısını tanımlayacak araştırma sayısı yok denecek kadar az. 
 
Bilimsel zemine oturtulmuş araştırma sayısının az olması glutenin diğer hamur bileşenleriyle farklı koşullar altında nasıl etkileşime girdiği hususundaki bilgileride yetersiz kılıyor. 
Bu bağlamda yapılacak çalışmalar hız kazanmalıdır. 
 
Bu çalışmalar, gluten proteininin tanımlanmasını ve glutene alternatif olacak seçeneklerin çoğalmasını da mümkün kılacaktır.
 
Bilimsel dayanaklar eşliğinde gluteni tanımak ve anlamak, glutensiz üretimi bilimsel bir kimliğe kavuşturacaktır.
 
Teşekküllü viskoelastik nitelikte hamur oluşturması, gaz tutabilme yeteneği ile gözenekli ve kabarık mamul ürün üretimine olanak sağlayan glutene alternatif kılınacak her seçenek glutensiz mutfakta rahat çalışmayı sağlayacaktır.
 
Bilimsel zemine oturtulmuş çalışmalar, glutensiz mutfak reçetelerinin kimyasını formülize edilmesini sağlayacaktır.  
 
Bu şekilde, saklanmak ve ticarileştirilmek istenen reçetelerin çölyaklılar tarafından evlerde rahat ve kolay bir şekilde uygulanmasına olanak sağlayacaktır.  
 
Bilimsellik, aynı zamanda üretimin gerçekleşmesini engelleyen bilgi kirliliği ile birlikte pek çok hurafeyi de ortadan kaldıracaktır. 
 
Çölyak dernekleri geçmişten günümüze glutensiz yaşamla ilgili yaptıkları çalışmaların düzeltici faaliyet kısmına gelmiş bulunmaktadırlar.
 
Toplum; çölyak, glutensiz diyet, gluten gibi kavramlara yeterince aşina oldu. 
 
Aşinası olunan çölyağı anlatmaya devam etmek, bilgi tekrarının kısır döngüye ulaştığını ifade eder. 
 
Dernek faaliyetleri arasında "Çölyak Nedir? sorusunu cevaplayan seminer Vb. etkinlikler klişe bir hal almadan bilimsel çalışmalara zemin hazırlayacak bir faaliyet takvimine girişilmelidir.
 
Süleyman Engin 
Glutensiz Şef Yazı Serisi (2017)


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

3 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

3 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar