Mutfakhaber Özel Ropörtaj : Şef Ahmet DEDE İle Bilinmeyen Sorular &Cevaplar

Mutfakhaber Özel Ropörtaj : Şef Ahmet DEDE İle Bilinmeyen Sorular &Cevaplar
31 Ocak 21:18 2021

-Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?Aşçılık kariyeriniz nasıl başladı?

Ahmet dede 34 yasındayım.Ankara’da doğdum büyüdüm.2009 İrlanda’ya gittim,Profesyonel olarak aşçılığa 2010 yılında başladım.Türkiye’de annemle evde cok yemek pişirmişliğim vardırJ 2012 yılına kadar İrlanda’da çalıştım.Daha sonra Amsterdam’a gittim ve burda 2 yıl Michelin yıldınıza sahıp restaurantlada çalıştım.Tekrar geriye İrlanda’ya döndüm ve 2 yıl dahaburada  kaldım,Oradan Norvec’te 3 mıchelın yıldızlı restaurant’ta çalıştım.2017 de tekrar İrlanda’ya geldim ve ilk Aşçıbaşılık görevimi orada yaptım. 2018 de o restaurant’a Michelın yıldızını kazandırdım.2020 de kendı restaurantımı açtım.Türk dokunuşları ile oluşturulmuş bir konsept’’DEDE’’ve orda da tekrar Mıchelın’ı geri aldım.

Mutfakta nasıl bir şefsiniz?

Neşeli,rahat,dısıplınlı,kollektif,işini güzel yaptığın sürece insanların rahat etmesini seven bir şefim.

 

-Bu günlere gelmenizde size yardımcı olan isimler arasında kimleri sayabilirsiniz?

Öncelikle tabiki ailemin çok büyük payı var.Ross Levis,Micheal Viljanen,Moshik Roth ,JJ Heally gibi şeflerim bende katkısı çoktur.

- Bize mutfağınız hakkında bilgiler veriniz? Michelin yıldızını almak için neler yapmak gerektiğini 5 madde ile anlatırmısınız?

Küçük bir ekibim olmasına rağmen rahat,disiplinli organize bir mutfağım var.

  • Disiplinli olmak
  • İstikrarlı olmak
  • Kendıne has bır tarzının(karekterın) olması
  • Kopyacı olmamak
  • Kendıne güvenın ve inancının olması,ustalığını sürekli geliştirmek

 

- Dünyada tadını unutamadığınız bir yiyecek var mı?

Paris’te dünyanın en buyuk açık marketinde dünyanın farklı ülkelerinden gelen ekzotık meyvelerın tadını ve küçükken büyüdüğüm evin yanındaki  Hatice ablanın kiraz ağacının meyvasının tadını asla unutamam.


- Anne evinde favori lezzetiniz(yemeğiniz) nedir?

Mantı,dolma ,tarhana,mercimek çorbası ve sabahları annemin  yaptığı biber,domates,salatalık,beyaz peynirli   bazlaması her zaman favorilerimdir.

- Bugüne kadar yediğiniz en ilginç şey neydi?

Norveç’te karınca ve çekirge yemiştim onu söyleyebilirim.


- Baharatlarla mucizeler yaratmak gerçekten de kolay mı?

Baharatlarla aromaları arttırıyoruz,İrlanda’da isot mesela insanların çok hoşuna gitti.Baharatlar insanda çok güzel şaşkınlıklar ve yüz ifadeleri oluşturuyor.

 

- Hiç ağzınıza koymadığınız bir yemek var mı?

İngiltere’de İngilizlerin kullandığı black pudding var domuz kanından yapılan onu ağzıma koymadım ve tadına da bakmadım.

BLACK PUDDİNG

Kanlı puding olarak da bilinen siyah muhallebi, Birleşik Krallık ve İrlanda menşeli farklı bir bölgesel kan sosisi türüdür. Domuz eti, domuz yağı veya dana sütü ile domuz kanından ve genellikle yulaf ezmesi, yulaf kabuğu çıkarılmış tane veya arpa kabuğu çıkarılmış tane olmak üzere bir tahıldan yapılır.

 

- Ölmeden mutlaka tadılması gereken lezzetleriniz neler?

Meksika ,Singapur,Çin,Japonya ve Orta doğu ülkelerinin lezzetleri tatmayı seviyorum.

 

- Türkiyede ki restaurantlardan hangisi sizın görüşünüzce yurtdışında olsa Mıchelın alır?

Osman Sezener-Od Urla

Fatih Tutak-Türk

Maksut Aşkar-Neolokal

 

-Turkiye’de begendıgınız şeflerden birkaç isim alabilirmiyiz?

Osman Sezener, Fatih Tutak, Maksut Aşkar ve Musa Dağdeviren(ÇİYA)

 

Özellikle yemek yapıp sunmayı hayal ettiğiniz birileri var mı?

Gelse de şu yemeğime baksa dediğim insanlar var. Vedat Milor’u çok severim mesela... Onu çok takip ederim. Sevecenliği, gülüşü hoş. Ailemin gelip nasıl bir tarzda yemek pişirdiğimi görmelerini çok isterim. Bu yıl annemi getirip bir menü hazırlayacağız inşallah. Şef Alain Ducasse var, bana çok ilham olmuş biri. Ünlü İngiliz şef Gordon Ramsey’nin restoranıma gelmesini çok isterim. İlk Michelin yıldızını o vermişti bana.

 

-Turkıye’den mutfağınızda kullandığınız urunler varmı?

Salça,nar ekşisi,zeytinyağı,karadut ve kızılcık özü,keçiboynuzu tozu ve özü,pekmez,salamura yaprakları,baharatlar ve bazı baklagilleri kullanıyorum.

 

- Türkiye'de gastronomi sektörü sizce nerede?

Mutfağımız sadece kebaptan ya da ekmek arası köfteden ibaret değil, yanlış tanınıyor.  Biz 81 vilayetten oluşan, her vilayetin kendine özgü, harika tarihine yakışan yemekleri olan bir ülkeyiz.

Türkiye’de iyi yerlerde aslında gelişti ve gelişmeye devam ediyor,Avrupa’dada inşallah güzel yerlere gelecek,destekler oluyor,ilgi giderek artıyor.

 

-Bu meslekte söz sahibi olmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Çok çalışıp kendilerini sürekli aç hissetsinler,egoları hiçbirzaman olmasın.Hiçbirzaman kendilerini ben usta oldum sanmasınlar,birbirlerinden herzaman öğrenecek birşeyleri vardır.Öğrenmeye herzaman açık olsunlar.Bu zor zamanlarda da gelecek için ümitli olsunlar. Saçınıza, sakalınıza, temizliğie özen gösterin. İyi bir şefin duruşunun iyi olması lazım.Emoji İle Değerlendir

2 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

7 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

2 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

2 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar