Zerdeçal beyni coşturuyor

Zerdeçal beyni coşturuyor
04 Şubat 19:46 2018

UCLA’da yapılan bir araştırmaya göre günde iki defa alınan zerdeçal takviyesi, hafif, yaşa bağlı unutkanlık yaşayan kişilerde hafızayı ve duygusal durumu iyileştirmeye yetiyor.

Bulgular, 18 ay boyunca zerdeçalın etken maddesi kurkuminin biyoyararlılığı yüksek ve güvenilir bir formu olan theracurmin alımının orta yaş ve üstü, demans olmayan yetişkinlerde hafıza performansını iyileştirdiğini gösterdi. Buna ek olarak, sıklıkla Alzheimer hastalarında görülen amigdala ve hipotalamus bölgesi plak ve düğüm birikiminin de daha az olabileceği ifade edildi.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Uzun Yaşam Merkezi geriyatrik psikiyatri bölüm başkanı ve çalışmanın yazarı Dr. Gary Small kurkuminin etki mekanizmasının kesin olarak bilinmediğini, ancak depresyona yol açtığı bilinen beyin enflamasyonunu düşürme etkisiyle ilişkili olabileceğini söyledi.

Nano teknoloji ürünü zerdeçal kapsülü

Çalışmada 90 mg kurkumin içeren theracurmin kullanılmasının nedeni, bu formun içerdiği koloid nanopartiküller sayesinde emilebilirliğinin oldukça yüksel olması. Biyoyararlılıktaki bu artış kurkuminin görece düşük olan çözünürlüğü ve bağırsak emilimini artırıyor, gıda takviyeleri ve fonksiyonel gıdalarda kullanılması için daha elverişli bir hale getiriyor.

Theracurminin üreticisi Japonya menşeli Theravalues firması, pazarda yer alan ve inovatif yöntemlerle zerdeçal aktif maddesinin özelliklerini iyileştiren OmniActive, Indena gibi isimlerin yanına yeni katılan bir firma. Theravalues’in ürünü granül yapısı sayesinde suda daha kararlı çözeltiler oluşturabiliyor. Diğer yandan, OmniActive’in ürünleri, “akıllı” kaplama sistemi sayesinde çok çeşitli uygulama ve ürünlerde kendine yer bulabiliyor.

EFSA şüpheyle yaklaşıyor

EFSA çoğu bitkisel ürün gibi zerdeçal konusuna da dikkatle yaklaşıyor. Henüz AB tarafından onaylanmış bir sağlık bildirimi olmasa da, ilgili taraflar 17 civarı sağlık bildirimi için başvuru yapmış durumda. Bunlar arasında kurkuminin antienflamatuar etkisi ve sindirim sağlığına faydası da yer alıyor. Ancak bu başvurular bitkisel ürünlerle ilgili EFSA’ya yapılmış ve henüz beklemede olan 2 binden fazla sağlık bildirimiyle birlikte sıra bekliyor.Emoji İle Değerlendir

1 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

1 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar