Bodrum a hangi otel zincirleri yatırım yapacak?

Bodrum\'a hangi otel zincirleri yatırım yapacak?
26 Haziran 00:13 2017


Türkiye turizmde zor günler geçirse de otel yatırımları hız kesmiyor. Özellikle dünyaca ünlü tatil beldesi Bodrum çok büyük otel zincirlerini çekmeye başladı. Son 2-3 yılda dünyanın en büyük otel markaları ardı ardına işletmeye açılırken, gelecek yıl da bazı markaların Bodrum’da yatırım yapması bekleniyor.

 

Dünyanın en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Türkiye, özellikle 2016’da büyük problemler yaşadı. 2017’de yaralar sarılmaya çalışılsa da, geçmişteki güzel günlerin ancak 2019-2020 yıllarında yakalanabileceği ifade ediliyor. Bu zor zamanlarda turizm yatırımları ise devam ediyor. Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre, açılan bazı otellerin yatırımcıları ve yöneticileri, “Türkiye kötü bir dönemden geçiyor olabilir. Ancak bu sorunlar Türkiye’nin güçlü bir turizm ülkesi olduğunu değiştirmiyor.” değerlendirmesini yapıyor.

Otel yatırımlarında en dikkat çekici yer olarak ise gözde tatil beldesi Bodrum öne çıkıyor. Yerli yabancı birçok turistin özellikle yaz aylarında yoğun talep gösterdiği Bodrum’da son 2-3 yılda açılan ve açılması planlanan oteller dikkat çekiyor.

AVRUPA’NIN İLKLERİ

Yaklaşık 2 yıl önce Mandarin Oriental otelin hizmete girdiği Bodrum’da, dünyanın en büyük film yapım şirketlerinden Amerika, Kaliforniya merkezli Paramount Pictures, Paramount Hotels & Resorts ile yaptığı lisans anlaşması sonrasında dünyadaki ilk otelini açtı. Mauritius, Reunion Adaları, Maldivler gibi lokasyonlarda lüks konseptle hizmet veren LUX’ın Avrupa’daki ve Türkiye’deki ilk tesisi LUX Bodrum Resort & Residences, MYC Partners Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan tarafından Bodrum’a getirildi. Hilton, Kempinski, Swiss gibi yabancı markaların uzun yıllardır hizmet verdiği Bodrum’da, yatırımcıları Türk olan Voyage, Rixos, Titanic gibi lüks hizmet veren markalar yer alıyor. Tüm bunların yanında gelecek yıldan itibaren hizmet vermeye başlayacak olan birçok otel markası bulunuyor.

GÖRÜŞMELERE DEVAM

Nef’in yatırımını yaptığı ve 2018’de açılması planlanan Singapurlu lüks zincir otel markası Banyan Tree de Avrupa’ya ilk olarak Bodrum’dan giriş yapacak. Astay İnşaat tarafından yapılan bir diğer yatırımın otel markası ise Four Seasons olarak belirlendi. Çağdaş Holding’in gerçekleştirdiği yatırımla birlikte ise daha önceden Bodrum’a giriş yapan Swiss’in ikinci oteli açılmış olacak. Bodrum Cennet Koyu’nda da Akfen İnşaat tarafından yatırımı gerçekleştirilen bir otel projesi bulunuyor. Bu projenin hangi marka ile hizmet vereceği henüz belli olmazken, şirket yöneticilerinden alınan bilgiye göre otel, lüks segmente hitap edecek. Bunların dışında daha tam olarak netleşmese de Bodrum’da açılması planlanan ya da görüşmelerin devam ettiği lüks otel markaları bulunuyor. Bunların arasında Fairmont, Bvlgari, Shangri-La, Ritz Carlton, St. Regis ve Armani gibi markalar yer alıyor.

‘KARA KAŞIMIZA GELMİYORLAR’

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da, “Bu markanın oluşması için yıllardır çalışmalar yapıyoruz. Her yıl yurt içi ve yurt dışında 30’u aşkın turizm fuarına katılıyoruz. Yurt dışından Bodrum’a direkt uçuşlar yapılması için çalışmalar yapıyoruz. Öyle güzel yatırımlar geliyor ki, bu yatırımlar benim kara kaşıma kara gözüme gelmiyor. Hollywood’un en büyük en prestijli firması Paramount dünyada ilk otelini Bodrum’da açtı. Dünyaca ünlü lüks oteller zinciri Mandarin Oriental Türkiye’deki ilk otelini Bodrum’da açtı. Bizim tüm çalışmalarımızın bir amacı var o da Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamaz” dedi.

KALİTELİ HİZMET VE İKLİM AVANTAJI

Bodrum’un kalite yönünden farklı bir turizm bölgesi olduğuna dikkat çeken Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Hüseyin Özyurt ise, “Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi konumundayız. Kaliteli hizmetimiz ve iklimimiz ile ön plana çıkıyoruz. İmar durumu da aslında turistin Bodrum’a gelmesini sağlıyor. Yüksek katlı binlar yok. Doğaya uygun yapılar olduğu için turistlerin ilgisini çekiyor. Bu kadar büyük markaların Bodrum’a gelmesi tüm Türkiye’nin yararına. Dünyanın belli başlı turizm marklarından biri olduğumuz bu yatırımlar sayesinde kanıtlanmış oluyor” değerlendirmesini yaptı.


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar