1 trilyon dolarlık gıda çöpe gidiyor

1 trilyon dolarlık gıda çöpe gidiyor
02 Temmuz 13:02 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Gıda israfını engellemek için dünyada benimsenen en önemli uygulama, gıda bankacılığıdır. Kurumlarımızla işbirliği içinde israfı engellemeliyiz. Tüm belediyelerimizin gıda bankacılığı işini ciddiye almaları gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” etkinliğine katılan Erdoğan, dünyanın bir yanında açlıktan insanlar ölürken diğer yanında tonlarca gıdanın israf edildiğine dikkat çekerek, “Dünyada her 9 kişiden biri, açlıkla mücadele ediyor. Bu, yaklaşık 821 milyon insan demek. Tüm dünyada tarladan satış noktalarına kadar, her yüz gıdadan 14’ü ziyan oluyor. Soframıza ulaşana kadar ise her yüz gıdadan 33’ü çöpe gidiyor. Çöpe giden gıdanın değeri 1 trilyon dolar” diye konuştu. İsraf edilen gıdanın 3’te 1’inin dünyadaki tüm aç insanları doyurmaya yeteceğine işaret eden Erdoğan, “Ülkemiz de bu durumdan muaf değil. Günlük 4,9 milyon somun ekmek çöpe gidiyor. Taze meyve sebzenin israf oranı yüzde 50” bilgisini paylaştı.

‘Ciddiye alınmalı’

Gelinen noktada ikramın güç gösterme aracına dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, “Türk mutfağı atıksız mutfak kategorisinde birinci sırada yer alır. Mutfak kültürümüzde, kalan her yiyecek bir başka ürüne dönüşebilir. Dolayısıyla dünyada, geleneksel mutfaklara yönelik artan ilginin, gıda israfını önlemede çok önemli olduğuna inanıyorum. Gelin, hep birlikte basit önlemler alalım. Mesela, alışverişe çıkmadan önce, alınacaklar listesi hazırlayalım. Porsiyonlarımızı küçültelim. Sadece ihtiyacımız kadarını alıp, bozulacağını bildiğimiz yiyecekleri istiflemekten vazgeçelim” çağrısında bulundu.

Gıda israfını engellemek için dünyada benimsenen en önemli uygulamanın gıda bankacılığı olduğunu ifade eden Erdoğan, “Gıdalar israf olmadan, bunların değerlendirilmesi mümkündür. Toplumumuzda bu konuda bilinç artırılmalı. Kurumlarımızla işbirliği içinde israfı engellemeliyiz. Tüm belediyelerimizin gıda bankacılığı işini ciddiye almaları gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin hızla yapılmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Guinness rekoru kırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, internet sayfası üzerinden vatandaşların katılımıyla verilen 790 bin söz ile “Çevresel sürdürülebilirlik konusunda dünyada en çok söz verilen kampanya” rekorunun Guinness nezdinde tescil belgesini Emine Erdoğan’a hediye olarak verdi.

 

Erdoğan etkinlikte, Avusturyalı fotoğraf sanatçısı Klaus Pichler’in “Grown for a Bin” (Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş) isimli fotoğraf sergisini de gezdi.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar