2021 GASTRONOMİ TRENDLERİ

2021 GASTRONOMİ TRENDLERİ
08 Aralık 22:52 2020

Herkeze Merhabalar;

 

2020 sanırım herkez için kötü bir yıl oldu .Özellikle pandemiden etkilenmeyen ülke, kişi ve sektör kalmadı.2021 de gastronomi sektörü olarak güzel ve sağlıklı bir yıl olmasını temenni ediyoruz.2021 de bizi gastronomi trendleri olarak neler bekliyor ,bunlardan bahsetmeden önce biraz Gastronomi nedir bilgi verelim:

 

 

Gastronomi kelimesinin etimolojik olarak incelenmesi şu şekildedir: Yunanca ‘gastros’ ve ‘nomos’ sözcüklerinin birleşmesi ile oluşan kelimelerin tam Türkçe karşılığı ‘Mide Kuralı’ ya da ‘Mide Yasası’dır. Dilimize Fransızca’dan geçen gastronomi kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamı ise, ‘yemeği iyi yeme merakı, sağlığa uygun, iyi düzenlenmiş, hoş ve lezzetli mutfak, yemek düzeni ve sistemi olarak ifade edilmektedir.’
Dünyadaki tarihsel gelişim süreci 9. yüzyıl sonlarında Charles Monselet’in, ‘Bütün şart ve yaşlarda tadı bilen sanat’ olarak tanımlaması ile başlamış olup, Joseph Bercholux’un ‘Gastronomi ya da Tarladan Sofraya İnsan’ adlı eseri ile 1801 yılında literatüre girmiştir. Bundan iki yıl sonra ‘Gastronomi Paris’te’ adlı eseri de yayınlanmış ve literatür bu tarihlerden itibaren büyük bir ivme kazanmıştır. Gastronomi alanında ilk resmi çalışma ise, Fransız Jean Anthelme Brillat Savarin tarafından “tat fizyolojisi” çalışması ile literatür güçlenmiştir. Fransa‘da gastronominin öncüsü olarak kabul edilmiş ve bir gastronom olarak ün kazananmıştır Brillant Savarin.

 

2021 YEMEK TRENDLERİ

 

2021 in yemek rengi Kırmızı : Heryer kırmızı olacak (Kırmızı tansiyonu yükseltir, iştah açar, kan akşını hızlandırır.)

 

Nohut Bazlı Tuketım Artacak(nohut makarnası, nohut tofu, nohut gevreği)

 

Propolıs lı Çıkolatalar yeni yılda ağzımızı tatlandıracak.

 

Aquafaba(nohut suyu) ile yapılan süt içermeyen dondurma, makaron ve beze, tüketicilerin en sevdikleri tatlıların bitki bazlı versiyonlarını artacak.

 

Copaiba Yağı ön plana çıkacak.( Copaiba yağının en önemli ve etkileyici sağlık faydaları arasında ağrı ve inflamasyonu azaltma enfeksiyonlara karşı koruma, cildi iyileştirme, mantarı önleme ve solunum sağlığını yükseltme etkileri sayılabilir . Cild ve saçı sağlığını iyileştirir, mesane kontrolünü sağlar, iyileşmeyi hızlandırır, cildi sıkılaştırır ve tansiyonu düşürür .)

 

Lahana turşusu, kimchi, kombucha,kefir  gibi bağırsağımıza iyi gelen probiyotikler ve koyu yeşil yapraklı yeşillikler, çilek, yeşil çay, baklagiller, yumurta, fındık, tohumlar ve kefir gibi süper yiyecekler bizim için önemli olacaktır.

 

Bitki bazlı "et" ürünleri  artık daha çok raflarda görücez.

 

Organık yıyecekler talep artıcak

 

Dikkatli Yemek Yemek(Dikkatli yemek yemek, yemek yerken daha fazla dikkat etmek ve yemeğin tadı, dokusu ve tatlarının yanı sıra açlık ve tokluk sinyallerinize uyum sağlamakla ilgilidir.)

 

Kıs barbeküleri ile evlerde  yemeklerde artış olacak.

 

Şeffaflık ilkesi ön planda olacak .(tedarik zinciri şeffaflığı, bitki destekli beslenme ve sürdürülebilir kaynak kullanımı ürünlede belirtilebilir)

 

Gıda israfına karşı savaş devam edecek (Kısmen Massimo Bottura ve José Andrés gibi şefler sayesinde, yemek artıklarıyla yemek yapmak son yıllarda daha yaygın hale geldi )

 

 

Tayland mekanlarında bir artış göreceksiniz .

 

Sağlıklı yağlar geri dönüyor.(Avokado,Ghee)

 

İklimciler Çogalacak ( Pek çok insan iklim değişikliği nedeniyle vejeteryan ya da vegan oluyor, ancak 2021'de daha fazla iklimci göreceksiniz.)

 

Herseyden önemlisi tabiki Saglık bu yıl bunu çok iyi anladık.Hersey eskisi gibi olana kadar en önemlisi sağlığımızı korumak için önlemlerimizi almak.

SAĞLICAKLA KALIN !...

ORÇUN İDİZ

mutfakhaber.net

 

 

 

 

 Emoji İle Değerlendir

1 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

3 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

3 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar